Czasy, w których skanowanie dokumentów wymagało posiadania skanera biurowego lub udania się do specjalnego punktu powoli przemijają. Każdy smartfon z systemem Android oraz iOS jest obecnie w stanie obsłużyć aplikacje do skanowania dokumentów i zdjęć, a następnie wykorzystania ich w dowolny sposób, na przykład ponownego wydruku ze skanu. Poniżej przedstawiamy ranking 10 aplikacji do skanowania zdjęć na Androida i nie tylko.

Zestawienie aplikacji do skanowania zdjęć telefonem:

 • CamScanner Phone Creator
 • SCAN pdf
 • Office Lens
 • Easy Scanner – camera to signed .pdf
 • Google PhotoScan
 • Shoebox by Ancestry.com
 • Adobe Lightroom
 • VSCO
 • Photomyne

CamScanner Phone Creator

CamScanner Phone Creator to jedna z najpopularniejszych na świecie aplikacji do skanowania dokumentów i zdjęć dostępna na urządzenia mobilne. Ponad 100 milionów instalacji aplikacji. Na dzień pisania tego artykułu CamScanner notował w sklepie Google blisko 3,5 miliona opinii.

Minusem CamScannera jest fakt, że najprzyjemniej się z niego korzysta w wersji płatnej. Jednak wersja bezpłatna także jest funkcjonalna i chociaż na zdjęcia nakładany jest firmowy znak wodny, a praca przerywana jest reklamami – do pojedynczych zastosowań czy samego sprawdzenia aplikacji jest to wystarczająco dużo funkcji. Problematyczne z pewnością jest nałożenie znaku wodnego w sytuacji, gdy chcemy wydrukować zeskanowane przez nas zdjęcie w wysokiej jakości na płótnie czy dowolnym innym nośniku do celów ozdobnych.

Faktem jednak jest, że CamScanner posiada tryb optycznego rozpoznawania znaków (OCR), który sprawdza się w przypadku dokumentów i pomaga przy późniejszej ich edycji. Z kolei zeskanowane zdjęcia mogą być przechowywane również w formie .pdf, co zwiększa pozwala w wygodny sposób przeglądać skany niemal na dowolnym urządzeniu.

SCAN pdf

Prawdopodobnie najprostsza aplikacja w tym zestawieniu. Nie oferuje spektakularnych rezultatów, ale jest bardzo prosta w obsłudze i umożliwia zapisywanie wykonanych skanów w formie .jpg lub .pdf. Dla początkujących osób wystarczająca – aczkolwiek może nie sprawdzić się, jeśli robimy skany z myślą o późniejszym wydruku w celach dekoracyjnych.

Office Lens – Soczewki biurowe

Aplikacja Office Lens to prawdziwy must have, jeśli chodzi o aplikacje do skanowania dokumentów przez telefon. Narzędzie to jest wyprodukowane przez firmę Microsoft i w przeciwieństwie do wielu innych aplikacji i programów tej marki nie jest naśladownictwem innych rozwiązań dostępnych już na rynku. Aplikacja chwalona jest przez użytkowników za intuicyjny interface oraz szeroką możliwość wyboru pod względem jakości skanowanego dokumentu. Program jest dokładny i potrafi nawet rozróżniać kąt, pod którym kierujemy telefon, dopasowując się do skanowanego obrazu. Dodatkową funkcją jest ręczna możliwość docięcia krawędzi i usunięcia zbędnych marginesów. Tak zeskanowane dokumenty są czytelne, idealne do nauki czy pracy, a także przeniesienia do chmury ważnych pism, druków czy pokwitowań.

Easy Scanner – camera to signed .pdf

Easy Scanner, wcześniej występujący pod nazwą SkyScanner, to lekka, szybka aplikacja do skanowania dokumentów, zdjęć i rysunków, a następnie zapisywanie ich w formacie .pdf do ponownego odczytu lub wydruku. Easy Scanner samoistnie wykrywa krawędzie strony przez co nic mu nie umyka, a skanowany dokument zostaje zapisany w całości. Nie musisz martwić się o miejsce na swoim smartfonie, ponieważ aplikacja wysyła (za Twoją zgodą, oczywiście) .pdf do chmury – OneDrive, Evernnote, Dropbox etc. Easy Scanner dobrze radzi sobie zarówno z monochromatycznymi dokumentami, jak i kolorowymi fotografiami.

Google PhotoScan

Szukasz najlepszej aplikacji do skanowania zdjęć na Androida?

Bez wątpienia powinieneś sięgnąć po PhotoScan Google. Co wyróżnia ten program na tle innych? Przede wszystkim, wykonuje on wiele ujęć danego zdjęcia czy obrazu, dzięki czemu automatycznie usuwa refleksy świetlne powstające na powierzchni zdjęcia. Znacznie wpływa to na jakość skanowania. Automatyczne wykrywanie krawędzi, korygowanie perspektywy czy tzw. inteligentna rotacja to dodatkowe plusy tej aplikacji, które sprawiają, że praca z nią jest łatwa, przyjemna i bardzo satysfakcjonująca. Zeskanowane zdjęcia bezpłatnie możesz przesyłać do aplikacji Zdjęcia Google – jeśli Twój telefon połączony jest z kontem Google. W ten sposób zdjęcia te dodawane są do Twoich pozostałych bibliotek.

Shoebox by Ancestry.com

Shoebox jest stosunkowo popularną aplikacją do skanowania zdjęć i dokumentów. Zdecydowanie lepiej radzi sobie z tymi drugimi, jednak jeśli chodzi o fotografie również ma wiele do zaoferowania. Po pierwsze, technologia wykrywania krawędzi i korygowania perspektywy sprawdza się całkiem nieźle. Plusem jest możliwość dokładnego opisania zdjęcia, dodania oznaczeń osób, daty, podpisu. Ciekawą funkcją jest wysłanie fotografii do własnego drzewa genealogicznego na Ancestry.com. Aplikacja nie ma limitów jeśli chodzi o miejsce, dlatego masz zupełną dowolność w zapełnianiu swojego rodzinnego drzewa.

Adobe Lightroom – edytor zdjęć

Być może zastanawiasz się, co w zestawieniu aplikacji do skanowania zdjęć i dokumentów robi program do wywoływania zdjęć? Tymczasem Adobe Lightroom, chociaż faktycznie służy fotografom, instagramerom i influencerom do tworzenia efektownych zdjęć na potrzeby social media, ma wiele zaawansowanych opcji, które można wykorzystać do edycji sfotografowanego dokumentu. W przypadku fotografii można osiągnąć spektakularne rezultaty, które świetnie sprawdzą się, jeśli naszym celem jest późniejszy wydruk naszego „zeskanowanego” w ten sposób zdjęcia.

Rodzina Adobe posiada również własną aplikację do skanowania zdjęć i dokumentów Adobe Scan: Mobilny skaner PDF. Aplikacja jest bardzo intuicyjna w obsłudze, posiada wbudowany moduł OCR, kadrowania, oraz bogate możliwości eksportu pliku. Zeskanowanie dokumenty i zdjęcia są przechowywane na dysku Adobe dzięki czemu dzielenie się nimi jest bardzo proste i szybkie.

VSCO

Zaawansowana aplikacja do obróbki zdjęć i video VSCO dostępny bezpłatnie w sklepie Google z powodzeniem może być wykorzystywany do skanowania pojedynczych obrazów, jeśli naszym celem jest późniejsza praca na nich. Program udostępnia zaawansowane narzędzia i możliwość dzielenia się naszymi dziełami w sieciach społecznościowych. Co prawda dostęp do najbardziej zaawansowanych funkcji otrzymujemy po wykupieniu pełnej wersji, jednak na potrzeby pojedynczych fotografii nie ma takiej potrzeby.

Photomyne

Masz plan zdigitalizować wszystkie tradycyjne albumy zdjęciowe?

Potrzebujesz zeskanować wiele zdjęć za jednym razem?

Wypróbuj Photomyne. Z pomocą tej aplikacji możliwe jest zeskanowanie wielu zdjęć wprost z albumu lub np. ułożonych na płaskiej powierzchni. Podobnie jak wszystkie zamieszczone w tym rankingu programy, Photomyne samodzielnie wykrywa krawędzie zdjęć, co pozwala z kolei jej odróżnić gdzie kończy się jedno, a zaczyna kolejne. Niestety, coś za coś – wydaje się, że producenci skupiając się na możliwości jednoczesnego skanowania kilku zdjęć niedostatecznie skupili się na prawidłowej detekcji krawędzi ponadto skany niekiedy są rozmyte lub zawierają nadmierny „margines” w postaci stołu czy podłoża. Można to jednak poprawić ręcznie. Plusem są filtry wbudowane w aplikację. Niedociągnięcia aplikacji można wybaczyć ze względu na fakt, że jest ona cały czas w wersji beta. W wersji na iOS dostępna jest płatna odmiana aplikacji, aby jednak korzystać z jej funkcji trzeba sporo zainwestować.

Photomyne skanowanie zdjęć telefonem

Skaner Pic dla iOS

W rankingu najlepszych aplikacji do skanowania zdjęć na Androida i nie tylko nie mogło zabraknąć aplikacji Skaner Pic. W przeciwieństwie do wszystkich wyżej wymienionych, dostępna jest wyłącznie na iOS. Dla fanów iPhone’ów to prawdziwy must have, ponieważ to najlepszy dostępny dla nich program do skanowania i to na dodatek wielu zdjęć na raz. Aplikacja potrafi wykrywać, przycinać i zapisywać zdjęcia osobno. Możemy również skorzystać z licznych efektów, podpisywania zdjęć, poprawek zeskanowanych fotografii… Niestety, aplikacja ogranicza ilość zapisów do 12. Jeśli chcemy móc korzystać z aplikacji w szerszym zakresie i eksportować nasze zdjęcia – musimy dokonać zakupu pełnej wersji. 

Dlaczego warto skanować zdjęcia i dokumenty?

Odpowiedź jest prosta. Dzięki skanowaniu otrzymujemy cyfrową kopię naszego oryginalnego zdjęcia lub dokumentu. Posiadając skan w szybki sposób możemy wykonać kopie, wysłać/udostępnić skan za pośrednictwem załącznika lub linku a co najważniejsze zabezpieczamy się również przed utratą lub zniszczeniem oryginału co szczególnie jest istotne w przypadku starych dokumentów lub fotografii które w naturalny sposób ulegają zniszczeniu lub utracie czytelności. Poprawnie wykonany skan o dużej rozdzielczości daje nam również możliwość wydruku w dużym formacie. Jest to szczególnie przydatne jeśli chcemy wykonać reprodukcję w powiększeniu np. obraz ze zdjęcia na płótnie. Nasi klienci często wykonują skany starych fotografii ślubnych np. rodziców i wykonują z nich efektowne powiększenia – obrazy, portrety na płótnie co jest świetnym pomysłem na rocznicowy prezent.

Zalety skanowania zdjęć i dokumentów

 • posiadamy cyfrową kopię bezpieczeństwa
 • mamy możliwość łatwego i szybkiego udostępniania zeskanowanego materiału
 • posiadając cyfrowy skan mamy możliwość wykonania kopii niemal w każdym momencie
 • możliwość edycji i poprawy jakości oraz czytelności skanu – przydatne głównie dla starych dokumentów i map