Fotografia cyfrowa zdominowała współczesny świat do tego stopnia, że niektórzy nie potrafią wytrzymać dnia bez kilku „fotek” lub selfie. Fotografuje się prawie wszystko, od zdjęć z wakacji i różnych uroczystości, aż po prozaiczne zdjęcia dań w restauracji, czy śmiesznych sytuacji. Często bezwiednie i automatycznie. A potem … setki, tysiące zdjęć, często nie obejrzanych, zalega na dyskach lub w telefonach komórkowych do czasu, kiedy brakuje miejsca na nowe. I wtedy najczęściej znikają na zawsze … A przecież fotografia to chwile zatrzymane w czasie. Warto ocalić je dla siebie i potomnych. Utrwalić na papierze lub jako zdjęcia na płótnie. Kto nie pamięta chwil spędzonych rodzinnie na oglądaniu starych, często pożółkłych, zdjęć z albumów. A, że nie ma zdjęcia, którego nie można poprawić warto wiedzieć jakie są najlepsze programy do obróbki zdjęć.

5 darmowych programów do obróbki zdjęć

W mnogości dostępnego oprogramowania trudno wybrać 5 najlepszych programów do obróbki zdjęć. Wybór taki zawsze będzie wyborem subiektywnym nawet dla specjalisty. Zatem i ten wybór jest subiektywny, a kolejność prezentacji programów zupełnie przypadkowa. Warto jednak pokrótce poznać ich możliwości, tym bardziej, że prawie każdy program posiada jakieś unikalne funkcje.

 • Gimp
  Mimo upływu lat, jest wciąż uważany za najlepszy darmowy program do obróbki zdjęć na PC. Powstawał jako alternatywa dla komercyjnego programu Adobe Photoshop i podobnie jak on operuje na warstwach i kanałach. Dzięki zastosowaniu oprogramowania open source umożliwiającego dostęp do kodu źródłowego program można łatwo rozbudowywać i modyfikować. Dlatego wciąż zyskuje coraz to nowe możliwości.

  Gimp jest bardzo rozbudowanym i wszechstronnym narzędziem do obróbki grafiki, chociaż, jak dotąd, nie obsługuje zdjęć w formacie RAW, co niektórzy uznają za wadę tego programu. Posiada przejrzysty i łatwy w obsłudze interface, ale żeby w pełni wykorzystać możliwości tego programu potrzeba spędzić z nim trochę czasu. Ale nawet pobieżna znajomość programu umożliwia sprawną obróbkę zdjęć. Gimp oferuje m.in. działania na warstwach i kanałach, zarządzanie trybami obrazu, przycinanie, kadrowanie, skalowanie, obracanie, wycinanie i wypełnianie zaznaczonych obszarów zdjęć, regulację barwy, nasycenia, temperatury kolorów, kilkaset filtrów oferujących różne efekty oraz możliwość eksportu zdjęcia do każdego z obsługiwanych formatów plików.

  Gimp spełni oczekiwania zarówno profesjonalnych fotografów, jak i fotoamatorów. https://www.gimp.org/downloads

 • Photopea
  Photopea to webowy program do obróbki zdjęć, a więc nie wymagający instalacji w komputerze lecz obsługiwany w przeglądarce internetowej. Dzięki temu nie zajmuje miejsca na dysku i zawsze korzystamy z jego najnowszej wersji.

  Prosty, intuicyjny, polskojęzyczny interface sprzyja pracy z programem dosłownie z marszu. Podobnie jak Gimp działa na warstwach. Co prawda nie jest tak rozbudowany jak Gimp, ale oferuje całkiem spore możliwości. W zakresie przekształceń typu skalowanie, kadrowanie, regulacja barwy, nasycenia, itp. nie ustępuje mu, jednak dysponuje mniejszą liczbą filtrów, których i tak jest kilkadziesiąt. Za to wydaje się szybszy w działaniu. Wyniki pracy są zapisywane w formacie PSD/PSB (takich samych jak Photoshop) co ułatwia pracę nad zdjęciem i powrót do niego po jakimś czasie w celu dokończenia zmian. Obrobione ostatecznie zdjęcie można wyeksportować do pliku w jednym z 15 formatów m.in. JPG, PNG, RAW, itp.

  Photopea to narzędzie dla każdego. https://www.photopea.com/

 • Pixlr
  Pixlr jest również webowym, polskojęzycznym narzędziem do obróbki zdjęć z innowacyjnym rozwiązaniem oferującym zaawansowany edytor grafiki i drugi, znacznie uboższy. W istocie jest to jeden program posiadający podwójny interface: zredukowany Pixlr X z dostępem do najczęściej używanych opcji i narzędzi i rozszerzony Pixlr E, który pozwala korzystać ze wszystkich możliwości programu.

  Pixlr działa na warstwach, umożliwia szeroki zakres regulacji barw, nasycenia, kontrastu, skalowania i kadrowania zdjęć. Oferuje dużą liczbę filtrów i nakładek. Pod względem możliwości nie ustępuje wcześniej opisanym programom do obróbki zdjęć.

  Pixlr – dwa programy w jednym. https://pixlr.com/pl/

 • Fotor
  Fotor jest także programem webowym, ale dostępny jet także w wersji do instalacji. Ze względu na swoją specyfikę przeznaczony jest raczej dla pań, głównie za sprawą szerokiej gamy używanych kolorów i terminów ze świata beauty&vintage.

  Gotowe sceny dokonują automatycznej obróbki zdjęć, ale możliwa jest także ich ręczna obróbka: regulacji ostrości, kolorów, światła i cienia, skalowania, przycinania, kadrowania oraz używania sporej liczby filtrów. Dodatkowo zdjęcia można ozdabiać ramkami, wzorkami i motywami oraz umieszczać tekst. Pliki można zapisywać na dysku lub wysłać do serwisu Facebook, Flickr lub Twitter.

  Niestety program nie posiada polskiej wersji językowej. Podstawowa wersja programu (nie wymaga rejestracji lub logowania przez konto np. Facebook): https://www.fotor.com/photo-editor-app/editor/basic

 • Irfan View
  Irfan View to bardzo popularna na całym świecie szybka, kompaktowa przeglądarka grafiki oferująca spore możliwości obróbki zdjęć. Irfan View obsługuje wiele formatów plików graficznych, w tym animowane pliki GIF i pliki RAW oraz wiele rodzajów plików multimedialnych, ale bez możliwości ich obróbki.
  Bardzo prosty i przejrzysty interface sprawia, że nauka obsługi programu nie wymaga zbyt wiele czasu. Irfan View umożliwia zmianę rozmiaru, kadrowanie, odbijanie i obracanie zdjęć, płynną korekcję barw, redukcję, odwracanie i automatyczne nasycenie kolorów oraz zamianę kanałów. Oferuje też kilkadziesiąt filtrów, możliwość umieszczenia tekstu lub znaku wodnego. Ciekawą opcję stanowi narzędzie wycinania ze zdjęcia obszaru według kilkunastu wstępnie przygotowanych szablonów oraz panorama 360° tworzona z sekwencji nawet niezbyt dopasowanych zdjęć.

  Irfan View to narzędzie szczególnie przydatne dla osób mniej wymagających, ale ceniących sobie szybkość obróbki zdjęć.

  Program, wtyczki i spolszczenie do pobrania: https://www.irfanview.pl/irfanview/pobierz

Autor: Roman Frej