Jak wiele razy podczas fotografowania wschodu słońca pomyślałeś, że widok jest piękny, ale nie potrafisz go wystarczająco dobrze uchwycić w kadrze? W poniższym artykule przedstawiamy 7 prostych rad, jak lepiej fotografować wschód słońca i cieszyć się pięknymi zdjęciami.

Jak efektownie fotografować wschody słońca:

Bądź na miejscu przed wschodem słońca

Pierwszą i prawdopodobnie najważniejszą zasadą podczas fotografowania wschodu słońca jest przybycie na miejsce odpowiednio wcześniej. Jeśli dotrzesz za późno, nie zdążysz rozłożyć sprzętu i dokonać ustawień aparatu, dlatego warto być gotowym przynajmniej 30 minut wcześniej. Jeśli będziesz się nudzić, możesz wykorzystać dodatkowy czas na kreatywne zdjęcia wyłaniającego się zza chmur słońca, wykorzystując przy tym dłuższy czas naświetlania.

Zrób plan sesji zdjęciowej

Jeśli dopiero zaczynasz swoją przygodę z fotografią krajobrazową, zrób dokładny plan działania podczas sesji. Zacznij od sporządzenia listy z najważniejszymi kwestiami: jaki sprzęt zabrać, czy bateria aparatu jest naładowana, jak dojechać na miejsce, gdzie zaparkować samochód, na co dokładnie chcesz zwrócić uwagę podczas fotografowania wschodu słońca. Kiedy będziesz mieć opanowane te rzeczy, unikniesz niepotrzebnego stresu i pośpiechu jeśli coś pójdzie nie po Twojej myśli.

Wybierz niską czułość ISO

Podczas fotografowania wschodu słońca, wybierz niską lub średnią czułość ISO (200, 400), aby zminimalizować szumy. Jeśli na niebie będzie sporo chmur, spróbuj delikatnie zwiększyć tę wartość. Używaj statywu i spustu migawki, aby zmniejszyć czas otwarcia migawki, a tym samym, pozwolić światłu dostać się do sensora aparatu.

Ogniskowa wschód słońca

Gdy fotografujesz krajobraz z wschodzącym słońcem, wybierz szerokokątną ogniskową pomiędzy 24mm a 35mm. Słońce będzie stosunkowo małe na zdjęciu, ale uchwycisz piękno krajobrazu i towarzyszących mu chmur, które znajdują się w kadrze.

Wykorzystaj w fotografii zasadę trójpodziału

Trójpodział jest podstawową zasadą kadrowania w fotografii. Polega na umieszczeniu kluczowych elementów obrazu w jednej trzeciej drogi do kadru. Zasada trójpodziału dzieli obraz na części (w poziomie i w pionie) tak, że powstaje dziewięć elementów i cztery linie siatki. Zgodnie z tą zasadą, ustawiając kluczowe elementy wzdłuż linii siatki, uzyskuje się lepsze kompozycje. Regułę tę można wykorzystać do ustawienia słońca, elementów pierwszego planu czy elementów tła.

Wyłącz automatyczny balans bieli

Aby uzyskać najlepsze kolory podczas fotografowania wschodu słońca, należy wyłączyć automatyczny balans bieli. Balans bieli reguluje temperaturę kolorów i określa, czy światło jest ciepłe (bardziej czerwone) czy zimne (bardziej niebieskie).

Jeśli pozostawisz automatyczny balans bieli, aparat automatycznie dostosuje kolory, co zwykle daje gorsze efekty – utracisz ciepłe, złote barwy charakterystyczne dla wschodu słońca.

Ustaw balans bieli w swoim aparacie na ok. 6000–7000 Kelwinów.

Ustawienie przesłony – wschód słońca

Fotografując wschód słońca należy korzystać ze średniego lub małego otworu przesłony. Aby utrzymać dobrą ostrość na większej części obiektu w kadrze należy ustawić wartość przesłony pomiędzy f/8 – f/16.

Czas otwarcia migawki

Zasada jest prosta: im jaśniejsze staje jest światło, tym szybszego czasu otwarcia migawki należy użyć. Jeśli prędkość migawki będzie zbyt niska, potrzebny będzie Ci statyw, aby zapobiec rozmyciu obrazu spowodowanemu drżeniem rąk. Optymalny czas otwarcia migawki dla zdjęć z ręki to 1/80 sekundy.

Kiedy poznaliśmy już najważniejsze zasady, o których należy pamiętać podczas fotografowania wschodu słońca, nie pozostaje nam nic innego, jak spakowanie sprzętu i zaplanowanie sesji. No to co, ruszamy?


Zobacz również:

Obrazy na płótnie z wschodem słońca

Najczęściej kupowane obrazy na płótnie z motywem wschodzącego słońca:

wscwschód słońca k. Jarosławca – obraz na płótnie

wschód słońca nad morzem – obraz na płótnie

Zapraszamy również do wartościowego materiału z kanału Youtube