Adobe Lightroom mobile to darmowa wersja bestsellerowego programu do obróbki zdjęć – Adobe Lightroom. Aplikacja jest dostępna na telefony z systemem iOS oraz Android.

Adobe Lightroom mobile, czyli mobilna wersja popularnego programu do obróbki zdjęć

Adobe Photoshop Lightroom to dość zaawansowany, a jednocześnie prosty w obsłudze edytor zdjęć. Darmowa aplikacja składa się z licznych narzędzi do retuszu, suwaków oraz filtrów, dzięki którym uda się szybko przerobić wykonane fotografie i nadać im oszałamiający wygląd.

Adobe Lightroom mobile – jak zainstalować program?

Adobe Lightroom mobile jest dostępny do pobrania w sklepach Google Play oraz App Store. Aplikację można pobrać całkowicie za darmo. Po zainstalowaniu na telefonie wystarczy kliknąć charakterystyczną granatową ikonę Adobe Lightroom na pulpicie lub odwiedzić ponownie sklep i wybrać zielony przycisk Otwórz.

Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji Adobe Lightroom na telefon użytkownik może się zapoznać z krótką prezentacją oraz samouczkiem, który przedstawia najważniejsze funkcje tego programu. Jest ich całkiem sporo – Adobe Lightroom mobile powstał z myślą o profesjonalnych fotografach. Oczywiście mogą z niego korzystać także amatorzy i miłośnicy robienia zdjęć dla własnego użytku, na pamiątkę.

pobieranie Adobe Lightroom mobile
pobieramy aplikacje Adobe Lightroom mobile

Adobe Lightroom mobile – jak dodać zdjęcie do edycji?

W Adobe Lightroom mobile można dodać zdjęcia do edycji na dwa sposoby. Jednym z nich jest wgranie zdjęcia z galerii – umożliwia to błękitna ikona przedstawiająca obrazek z plusikiem. Drugi sposób to skorzystanie z przycisku przedstawiającego aparat fotograficzny – aplikacja posiada wbudowany aparat, co pozwala szybko wykonać zdjęcie i od razu je obrobić.

Jeśli korzystamy z aplikacji po raz pierwszy, program Adobe Lightroom mobile zapyta o dostęp do zdjęć i multimediów na urządzeniu. Oczywiście wymagana jest zgoda. Następnie uruchomiony zostanie samouczek, który pomoże zapoznać się z podstawami edycji zdjęć. Prezentacja jest bardzo pomocna, jednak jeśli użytkownik ma doświadczenie w pracy z programami graficznymi, może ją pominąć.

Adobe Lightroom mobile dodawanie zdjęć
Adobe Lightroom mobile dodawanie zdjęć

Prezentacja kilku funkcjonalności Adobe Lightroom mobile

Adobe Lightroom na telefon składa się z wielu różnych narzędzi służących do obróbki zdjęć, zarówno podstawowych, jak i bardzo zaawansowanych. Użytkownik może modyfikować światło, zmieniać nasycenie barw i balans bieli, stylizować fotografie za pomocą gradacji kolorów i dostępnych filtrów, a także dowolnie je kadrować i obracać. Poniżej omawiamy najciekawsze funkcjonalności tego programu.

Adobe Lightroom posiada wbudowany aparat fotograficzny

Aplikacja Adobe Lightroom posiada wbudowany aparat, użytkownik może wybrać opcję Automatic, Professional lub HDR. To nie lada gratka dla osób, które chcą samodzielnie dobierać parametry ekspozycji, głębię ostrości czy też balans bieli.

Adobe Lightroom mobile aparat fotograficzny
Adobe Lightroom mobile tryb aparatu

Kadrowanie zgodnie z potrzebami

Adobe Lightroom pozwala kadrować zdjęcia na telefonie tak, aby ich proporcje były zgodne z ogólnie obowiązującymi standardami w Social Media, np. na Facebooku lub Instagramie. Użytkownik może wybierać pomiędzy różnymi domyślnymi wymiarami, wyprostować fotografię, obrócić zdjęcie w wybraną stronę, a także je odbić w poziomie lub pionie.

Adobe Lightroom mobile kadrowanie zdjęć
Kadrujemy zdjęcia w Adobe Lightroom mobile

Zaawansowana edycja światła, cieni i kontrastu

Wśród narzędzi do edycji Adobe Lightroom znajdziemy wiele ciekawych suwaków, z których pomocą uda się:

 • podświetlić niektóre elementy zdjęcia;
 • poprawić ekspozycję jasno/ciemno;
 • zmniejszyć lub zwiększyć kontrast;
 • wydobyć detale z ciemnych obszarów.

Jeśli fotografia była wykonywana w nie najlepszych warunkach oświetleniowych, warto skorzystać z tej opcji. Taka szybka korekta wpłynie znacząco na odbiór zdjęcia. Po jej wykonaniu fotografia nada się nawet do wydruku na dużym płótnie, np. w celu sprezentowania bliskiej osobie wyjątkowego fotoobrazu.

Edycja zdjęć Adobe Lightroom mobile
Edycja zdjęć Adobe Lightroom mobile

Narzędzie Mieszalnik oraz liczne suwaki służące do balansu bieli i gradacji kolorów

W Adobe Lightroom mobile znalazło się również wiele przydatnych narzędzi służących do korekty balansu bieli, jaskrawości oraz nasycenia poszczególnych kolorów. Gradacja kolorów pozwala na wystylizowanie zdjęcia za pomocą odpowiednio użytych odcieni, cieni, półcieni i podświetleń.

poprawa kolorów Adobe Lightroom mobile
poprawa kolorów i balansu bieli Adobe Lightroom mobile

Mieszalnik to świetne narzędzie do selektywnej pracy nad kolorami. Za pomocą łatwych w obsłudze suwaków można zmienić odcień oraz intensywność danego koloru. W menu mieszalnika można również znaleźć funkcję luminancja, polegającą na edycji świetlistości danego koloru.

mieszalnik szarości Adobe Lightroom mobile
mieszalnik szarości Adobe Lightroom mobile

Obsługa za pomocą gestów

Adobe Lightroom to nowoczesna aplikacja na telefony. Program można obsługiwać nie tylko za pomocą palców poruszających się po ekranie dotykowym, ale również przy pomocy gestów. Aby poznać podstawy nawigacji w aplikacji, warto zapoznać się z poradnikiem przygotowanym przez twórców.

Czym jest preset do Adobe Lightroom na telefon?

Przed przystąpieniem do pracy z programem Adobe Lightroom na telefon warto zapoznać się z pojęciem preset. Co to takiego? Są to ustawienia predefiniowane, czyli styl zapisany przez użytkownika, stworzony po to, aby wykorzystywać ten sam sposób obróbki do innych zdjęć.

Preset w Adobe Lightroom może zostać wklejony na kolejnym zdjęciu, można go również zapisać, wyłączyć program i skorzystać z predefiniowanych ustawień w przyszłości. Rozwiązanie to znacznie przyspiesza pracę, pozwala także uniknąć sytuacji, w której udało się odnaleźć idealne parametry obróbki dla danego typu zdjęć, ale nie można z nich skorzystać, ponieważ ustawienia nie zostały zapamiętane przez użytkownika. Preset w Adobe Lightroom pozwala także zachować spójność identyfikacji wizualnej – aspekt ten jest szczególnie ważny dla firm, które aktywnie prowadzą profil w Social Media.

Skąd wziąć preset do Adobe Lightroom?

Jeśli użytkownik nie potrafi stworzyć swoich własnych presetów, może kupić za niewielką kwotę gotowe rozwiązania i zaimportować je do aplikacji. Takie presety zostały dopasowane do określonego rodzaju zdjęć, ale można je dowolnie edytować po nałożeniu na fotografię. W sklepach Google Play oraz App Store są dostępne również darmowe presety do Lightrooma Mobile.

presety Adobe Lightroom mobile
presety Adobe Lightroom mobile

Jak zaimportować preset do Adobe Lightroom?

Jak zaimportować ustawienia predefiniowane do Lightrooma w wersji mobile? Oto instrukcja:

 • pierwszy krok to pobranie plików z presetami. Są one dostępne w formacie .dng przeznaczonym na telefon;
 • następnie należy otworzyć aplikację Adobe Lightroom;
 • kolejny krok to kliknięcie przycisku dodawania zdjęć do aplikacji i wybranie plików presetu;
 • zatwierdzenie wyboru pozwoli zaimportować pliki presetu do środowiska aplikacji;
 • następnie wystarczy otworzyć zaimportowane zdjęcie i rozwinąć menu (ikona trzech kropeczek znajduje się w prawym górnym rogu ekranu);
 • spośród wielu dostępnych tam opcji należy wybrać Stwórz Preset. Następnie aplikacja poprosi o zdefiniowanie nazy presetu oraz wskazanie folderu, do którego ma on zostać przypisany;
 • kliknięcie przycisku Zapisz zapisze wprowadzone zmiany.

Jak skorzystać z pobranego presetu do Lightrooma w wersji mobile?

Aby móc skorzystać z zaimportowanego presetu, wystarczy wybrać dowolne zdjęcie i przejść do jego edycji. Następnie trzeba kliknąć w zakładkę Presety i ustawienia, które mają zostać zastosowane. Każdy preset można dowolnie edytować na zdjęciu, tak aby fotografia wyglądała jeszcze korzystniej.

Zobacz również 10 aplikacji do skanowania zdjęć telefonem