Dziwna mina, brzydkie światło i ciocia krzycząca w ostatniej chwili: „Tylko nie rób mi zdjęć, bo ja źle wychodzę!”. Każdy, kto choć raz próbował dokumentować uroczystość rodzinną, wie, że to wcale nie łatwe zadanie. Zamiast się poddawać – poznaj te sztuczki i porady, które uczynią świąteczne fotografie piękniejszymi!

Fotografowanie w trakcie Świąt Bożego Narodzenia wcale nie jest takie trudne, a zdjęcia oprawione w antyramę lub na płótnie będą wspaniałym prezentem dla członków rodziny.

Jakich błędów unikać i jak za pomocą prostych sztuczek sprawić, by każdy pięknie wyglądał na zdjęciach?

Fotografia rodzinna w trakcie Świąt Bożego Narodzenia – zadbaj o kadr i światło

Dobra kompozycja to podstawa każdego zdjęcia, niezależnie, czy mówimy o pamiątce z wakacji, czy o fotografiach świątecznych. W trakcie Świąt większość czasu spędzamy w domu, gdzie warunki mogą być dużo trudniejsze, niż w plenerze. Dlatego zawczasu warto zadbać o dobre kadry. Jeśli to Ty organizujesz Święta, przygotuj miejsce, w którym będziesz robić portrety rodzinne. Wydziel kącik przy choince albo przy kominku, pięknie ozdób kanapę lub powieś dekoracje na gładkiej ścianie. W ten sposób stworzysz małe studio, w którym zadbasz o oświetlenie i rozplanujesz kompozycję. Nie potrzebujesz mocnych studyjnych lamp, jeśli nie masz doświadczenia w pracy z nimi. Wystarczy mocna lampka biurkowa, której światło odbijesz od białej powierzchni – sufitu lub kartki papieru. unikaj kierowania lampy bezpośrednio w fotografowany obiekt!

Jak fotografować lampki choinkowe?

Gdy myślimy o fotografii świątecznej, pierwsze, co pojawia się przed oczami, to lampki świąteczne i mnóstwo świec. Wbrew pozorom fotografowanie w ich otoczeniu nie jest łatwe. Aparat inaczej postrzega światło i choćby nam się wydawało, że w pomieszczeniu jest jasno – lampki i świece prawdopodobnie dadzą za mało światła. Dodatkowo mogą sprawić, że osoby fotografowane w ich otoczeniu będą źle wyglądać – słabe światło jest głównym winowajcom brzydkich cieni na twarzy i nieładnej faktury skóry.

Czy to oznacza, że masz nie fotografować rodziny w otoczeniu lampek? Skąd! Po prostu… włącz zwykłe, mocne światło, którym zamierzasz doświetlać scenę. Nie bój się – światła lampek nie znikną, będą stanowić za to piękne tło, które doda klimatu zdjęciom.

Ciekawy kadr przy wigilijnym stole – czy to w ogóle możliwe?

Piękne rodzinne portrety to niejedyny pomysł, na zdjęcia do świątecznego albumu. Równie ciekawie prezentuje się fotografia dokumentalna. Robienie zdjęć w trakcie spożywania posiłku, rozpakowywania prezentów i wspólnego oglądania świątecznych filmów nie jest łatwe, ale jeśli się przyłożysz, zyskasz piękne zdjęcia do albumu.

Pamiętaj o kilku zasadach:

  • w domowej fotografii dokumentalnej ciężko o dobrą pracę ze światłem; możesz spróbować robić zdjęcia z wbudowaną lampą, a następnie je obrobić za pomocą presetów do Lightrooma – taki retro efekt jest ostatnio bardzo modny; sam oceń, czy Ci się podoba,
  • nie oszczędzaj klatek – niezależnie, czy fotografujesz smartfonem czy lustrzanką, zadbaj o odpowiednio dużą kartę pamięci, ponieważ im więcej zdjęć zrobisz, tym łatwiej coś ciekawego wybierzesz,
  • uprzedź wszystkich, że będziesz fotografować – na początku rodzina może czuć się trochę skrępowana, ale szacunek wymaga tego, by powiedzieć o swoich zamiarach i nie fotografować ludzi, jeśli naprawdę nie mają na to ochoty; to samo dotyczy później odbitek – jeśli chcesz przygotować album ze zdjęciami ze Świąt – skonsultuj zdjęcia, nim je dasz do wydruku.

Fotografia świąteczna to nie tylko ludzie

Jeśli planujesz wywołać piękny album ze świątecznymi zdjęciami i podarować go bliskim – zadbaj o to, by na ujęciach znaleźli się nie tylko goście, ale też choinka, prezenty, dekoracje, nakryty stół… Takie kadry prezentujące otoczenie ciekawie urozmaicą album. Piękne zdjęcie choinki albo karpia możesz wykorzystać jako tło dla innych zdjęć, a fotografia jemioły stworzy ciekawą kompozycję ze świątecznymi cytatami. W albumie warto umieszczać nie tylko zdjęcia, ale też śmieszne anegdoty i mądre słowa, które padły przy stole. Zachowasz atmosferę tego dnia na dłużej!

Jak przechowywać zdjęcia ze Świąt? Album to wspaniała pamiątka!

Wspomnienia utrwalane na zdjęciach zostają z nami na lata. Uwielbiamy fotografować rodzinne uroczystości, a w Boże Narodzenie okazji do pięknych kadrów jest co niemiara. Ubieranie choinki, rozpakowywanie prezentów, portrety rodzinne i naturalne fotografie przy rodzinnym stole… Taka fotograficzna dokumentacja wzbogaci nasze media społecznościowe, a wywołana w formie albumu będzie wspaniałym prezentem dla całej rodziny. Magicznych Świąt!