Drukarki atramentowe są urządzeniami o stosunkowo prostej i niezawodnej konstrukcji. Czyszczenie i konserwowanie drukarki atramentowej jest jednak konieczne jeśli chcemy by działała ona bezproblemowo i niezawodnie. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z drukarką Epson, Canon czy też innego producenta zasada działania jest podobna. Drukarki atramentowe to konkurencyjny koszt zakupu i wydruku, prostota obsługi oraz niska awaryjność. Należy jednak poświęcić im trochę uwagi aby służyły nam przez długie lata.

Wszystkie czynności wykonujesz na własną odpowiedzialność, zachowaj najwyższą ostrożność. Nasz opis potraktuj jako sugestię/poradę.

Co wpływa na żywotność drukarki atramentowej

Jakość papieru do druku

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że kluczowym elementem wpływającym na jakość wydruku oraz niezawodność drukarki jest właśnie stosowany papier. Najtańsze papiery mają niską gramaturę, są podatne na efekt falowania (nie potrafią przyjąć dużej ilości atramentu – np. przy druku prezentacji ze zdjęciami). Należy również zwrócić uwagę na pyłek występujący na krawędziach ryzy, powstaje on najczęściej w wyniku cięcia papieru na linii produkcyjnej. Pyłek ten wraz z papierem dostaje się do drukarki gdzie najczęściej osadza się na „wilgotnych elementach” – klei się do głowicy drukującej oraz stacji parkowania powodując nieszczelność połączenia głowica – stacja a w niektórych przypadkach może powodować kapanie atramentu z głowicy.

Dobieraj zawsze właściwy tryb do stosowanego papieru

Niewłaściwe ustawienie trybu druku oraz zbyt cienki podatny na falowanie papier będzie powodował ocieranie głowicy drukującej o powierzchnię materiału co w najlepszym przypadku będzie skutkowało zabrudzeniem głowicy o ile nie jej uszkodzeniem. Głowica drukująca nigdy nie powinna ocierać o papier – jeśli tak się dzieje natychmiast przerwij druk!

Stosuj oryginalny lub sprawdzony atrament

Kolejnym kluczowym czynnikiem wpływającym w bardzo dużym stopniu na komfort użytkowania oraz żywotność drukarki jest atrament. Najprostszym, najwygodniejszym i najprawdopodobniej najdroższym sposobem jest używanie oryginalnego atramentu dedykowanego do posiadanego urządzenia. Decydując się na zamiennik należy upewnić się że jest on przeznaczony do głowicy jaką posiadamy w drukarce, z całą pewnością nie należy szukać najtańszego zamiennika ani też „mieszać” atramentów różnych producentów.

Do tematu doboru atramentu, opłacalności druku na oryginale i zamienniku wróćmy w osobnym wpisie gdyż jest do złożony temat.

Drukarka atramentowa gdzie ją postawić?

Oczywiście drukarkę powinniśmy postawić najwygodniejszym dla nas miejscu tak aby nie przeszkadzała oraz była łato dostępna. Pomijamy również całkowicie aspekt zasilania i łączności z komputerem/telefonem gdyż jest to oczywiste – infrastruktura powinna umożliwiać nam jej właściwe podłączenie. Należy również pamiętać że kurz oraz wszelkiego rodzaju zapylenie bardzo niekorzystnie wpływa na działanie drukarki, przykleja on się tak jak pyłek do wilgotnych elementów i może być powodem kapania z głowicy lub też jej przysychania. Problem ten najczęściej dotyczy hal produkcyjnych oraz podobnych pomieszczeń tutaj ciekawym rozwiązaniem może być użycie pokrowca na drukarkę lub też osadzenie jej np. w szafce.

Manualne czyszczenie drukarki atramentowej

Pomijamy tutaj całkowicie możliwości automatycznego czyszczenia drukarki z poziomu sterownika lub panelu sterowania i skupiamy się jedynie na możliwości wyczyszczenia jej manualnie.

Czyszczenie stacji parkowania głowicy

Stacja parkowania lub też stacja serwisowa to miejsce gdzie parkuje głowica podczas postoju drukarki. Stacja ta zapewnia głowicy odpowiednie warunki do tego by nie zasychała oraz była czysta. Niestety w większości instrukcji nie opisano możliwości jej czyszczenia oraz nie ma nawet możliwości odpakowania głowicy. Najczęściej jedynym sposobem na jej wyczyszczenie to odłączenie zasilania podczas druku wtedy głowica drukująca nie jest trwale osadzona na stacji i mamy do niej swobodny dostęp. Czyszczenie powinniśmy wykonać z zachowaniem dużej ostrożności, za pomocą patyczków bezpyłowych oraz dedykowanego płynu czyszczącego lub wody demineralizowanej (dla drukarek wodnych). Wyczyścić należy ranty stacji serwisowej oraz gąbkę – miejsca gdzie parkuje głowica oraz jeśli występuje – wpier czyli gumowa „wycieraczka” głowicy.

Czyszczenie stacji serwisowej drukarki Epson WF
Czyszczenie stacji serwisowej drukarki Epson WF

Czyszczenie manualne głowicy

Niestety producenci drukarek w segmencie desktop nie przewidzieli możliwości manualnego wyczyszczenia głowicy. Nie mamy miejsca ani możliwości dostać się do spodu głowicy i jedynym sposobem na jej wyczyszczenie jest zazwyczaj rozebranie drukarki i wyjęcie głowicy. Z uwagi na duże ryzyko uszkodzenia drukarki stanowczo odradzamy tego typu sposób czyszczenia.

Należy pamiętać że jeśli będziemy dbać i regularnie czyścić stację serwisową w znaczącym stopniu zredukujemy gromadzenie się kurzu, starego atramentu oraz pyłku na głowicy.

Jak dbać o drukarkę atramentową

Na bezproblemową pracę drukarki ma wpływ wiele czynników warto jednak dokonywać cyklicznej konserwacji tak aby zminimalizować ryzyko awarii oraz wydłużyć żywotność sprzętu, oto kilka rzeczy na które warto zwracać uwagę:

Kurz i pył a drukarka

Kurz z drukarki powinniśmy usuwać za pomocą bezpyłowych ścierek z zachowaniem dużej ostrożności. Do czyszczenia elementów takich jak duplex (element umożliwiający automatyczny druk 2stronny) można użyć sprężonego powietrza.

czyszczenie duplexu
Kurz i pyłek na duplexie epson

W celu osiągnięcia najlepszych efektów wydruku nie należy zapomnieć o kalibracji drukarki atramentowej oraz wykonaniu odpowiednich profili kolorystycznych ICC jeśli uzyskiwane kolory na wydrukach nas nie zadowalają.

Wysoka i niska temperatura

Jak można się domyśleć skrajne temperatury niekorzystnie wpływaj na drukarkę. Wysokie temperatury powodują szybsze wysychanie głowicy drukującej. Niskie problemy z zwiększeniem gęstości atramentu. Drukarki przewidziane są do pracy w temperaturze i wilgotności pokojowej.

Przechowywanie atramentu

Atrament nie powinien być też przemarznięty ani też przegrzany, sugerujemy nawet by zapasy atramentu robić w miesiącach wiosennych i jesiennych oraz unikać mroźnych i ekstremalnie upalnych dni.

Podczas transportu kurierem nie mamy wpływu na warunki transportu oraz magazynowania paczki.

Przechowywanie zapasu atramentu powinno być wykonywane wg zaleceń producenta lub zasady: zacienione miejsce z pokojową temperaturą.

Nasłonecznienie

W tym przypadku powinniśmy zwrócić uwagę na to czy duże nasłonecznienie nie będzie powodowało nadmiernego nagrzewania się drukarki. Skrajny przypadek jeśli sprzęt stoi na parapecie a okno zwrócone jest na południe oraz obudowa drukarki jest czarna 😉

Nadmierne nasłonecznienie oraz promieniowanie UV może również prowadzić do szybszego zniszczenia obudowy – plastik najczęściej płowieją i żółkną co może nie wyglądać zbyt elegancko.