Drukowanie bezprzewodowe jest niezwykle wygodne. Z poziomu smartfonu możesz bezprzewodowo połączyć się z drukarką i drukować zdjęcia, dokumenty czy faktury. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak podłączyć bezprzewodowo telefon z Androidem do drukarki HP. Nie musisz już zatem skanów z dokumentami przesyłać na maila, by później je wydrukować.

Smartfon i drukarka w jednej sieci Wi-Fi 

Możesz drukować zdjęcia, dokumenty, faktury wprost ze smartfonu na drukarce HP. Wystarczy, że drukarka i smartfon mają dostęp tej samej do sieci WiFi. Ale może się zdarzyć, że drukarka nie ma funkcji Wi-Fi. Czy w takim przypadku możemy drukować bezprzewodowo? 

łączenie drukarki HP z telefonem przez sieć WiFi
łączenie drukarki HP z telefonem przez sieć WiFi

Jak drukować z Androida gdy drukarka HP nie ma Wi-Fi? 

W przypadku gdy dany model drukarki nie ma funkcji W-Fi należy skorzystać z usługi Google Cloud Print. Oczywiście drukarka musi mieć łączność z komputerem, a ten z kolei z Internetem. Teraz w przeglądarce Chrome logujemy się na konto Google i otwieramy stronę chrome://devices, a w dalszej kolejności klikamy „Dodaj drukarki”. Tutaj należy wskazać drukarkę, która ma zostać połączona z usługą Google Cloud Print. Klikamy dodaj drukarki. Teraz przechodzimy do smartfonu i na nim instalujemy aplikację Google Cloud Print, całkiem możliwe, że ją masz, a nawet o tym nie wiesz. Jeśli odszukasz ją na liście, musisz jedynie wejść w ustawienia smartfonu, odnaleźć opcję drukowania, a następnie Cloud Print. Po aktywowaniu funkcji smartfon odszuka drukarkę. Teraz już z aplikacji zdjęcia możesz wybrać zdjęcie czy dokument, który chcesz wydrukować. Po prostu w menu wybierz opcję Drukuj. Możesz wskazać drukarkę, cechy wydruku, czyli liczbę kopii, rozmiar papieru i orientację. Wystarczy, że klikniesz ikonę „drukuj” i rozpocznie się drukowanie. 

Sposoby drukowania bezprzewodowego, gdy drukarkę HP możesz podłączyć do sieci Wi-Fi – zacznij od konfiguracji

Jeśli można podłączyć drukarkę bezpośrednio do sieci, to na pewno jest to wygodniejsza opcja, gdyż w tym przypadku nie trzeba korzystać z komputera po zakończeniu konfiguracji i uzyskać bezpośrednią łączność pomiędzy smartfonem a drukarką. Jeśli drukarka wyposażona jest w ekran LCD, na którym można wpisać dane z sieci W-Fi, to nawet proces konfiguracji drukarki nie wymaga komputera. 

Jak drukować gdy nie ma dostępu do routera W-Fi i gdy router Wi-Fi jest dostępny? 

Gdy drukarka posiada funkcję Wi-Fi natomiast dostęp do bezprzewodowego routera jest niemożliwy, można zestawić połączenie Wi-Fi Direct bezpośrednio z drukarką. Drukarka musi wspierać funkcję AP. Jeśli dysponujesz routererem Wi-Fi musisz połączyć smartfon z routerem. Prawdopodobnie ten krok masz już za sobą, jeśli korzystasz z Internetu w ramach domowej sieci Wi-Fi. Aplikacje do drukowania są dostępne jako produkty producentów drukarek i taką oferuje również HP (HP ePrint lub nowszej HP Smart), ale dzięki podłączeniu zarówno smartfonu, jak i drukarki do sieci W-Fi możesz również drukować przy użyciu Google Cloud Print.   

Jak drukować bezprzewodowo przy użyciu funkcji NFC? 

Jeśli posiadasz w swoim smartfonie funkcję NFC, czyli Near Field Comunication, to możesz drukować bezpośrednio z urządzenia, trzymając je nad znacznikiem NFC w drukarce. Zatem jeśli drukarka HP wyposażona jest w funkcję NFC jest to możliwe. Gdy masz smartfon Samsung musisz mieć jeszcze zainstalowaną aplikację Samsung Mobile Print. Ale zanim ją ściągniesz upewnij się czy Twoja drukarka obsługuje NFC. Jeśli spełniasz wymagania sprzętowe to skorzystanie z tej formy drukowania jest naprawdę wygodne. Najpierw upewnij się, że masz włączoną w swoim smartfonie funkcję NFC i Wi-Fi Direct. Sprawdź czy funkcja W-Fi Direct jest włączona także w drukarce. Następnie przytrzymaj smartfon z anteną NFC skierowaną w dół nad znacznikiem NFC na drukarce. Po kilku sekundach aplikacja zostanie uruchomiona. Wystarczy, że klikniesz „Print” i Twój dokument zostanie wydrukowany. 

Drukowanie za pomocą wtyczki HP Print Service

Aby drukować na swoim smartfonie przy użyciu wtyczki HP Print Service, musisz najpierw ją zainstalować. Najpierw potwierdź, że urządzenie jest podłączone do tej samej sieci bezprzewodowej, co drukarka HP. Zainstaluj lub zaktualizuj wtyczkę HP Print Service Plugin. Minimalne wymagania to Android 5.0. Teraz możesz już przystąpić do drukowania. Na smartfonie wybierz dokument czy zdjęcie, które chcesz wydrukować, dotknij ikony Menu (tej z trzema kropeczkami), a następnie dotknij pozycji „Drukuj”. Jeśli nie masz takiej opcji, dotknij ikony udostępnienia bądź w Menu wyszukaj taką opcję. Wtedy wybierz ikonę „HP Print Service Plugin” lub „Drukuj”. Na ekranie podglądu dotknij strzałki w dół, aby wyświetlić listę drukarek. Następnie wybierz pozycję HP, aby wydrukować dokument przez sieć lub HP Direct, aby wydrukować go przy użyciu funkcji Wi-Fi Direct. W kolejnym kroku dotknij strzałki w dół, aby zmienić ustawienia drukowania, np. rozmiar czy orientację, a następnie dotknij ikony „Drukuj”. Warto wiedzieć jakie formaty plików można drukować za pomocą tej funkcji.

Otóż możesz drukować: 

  • zdjęcia JPEG, PNG
  • pliki PDF
  • pliki Microsoft Office
  • Pliki tekstowe TXT
  • Strony internetowe   

Częstym problemem jest to, że pliki po wydruku przy użyciu tej wtyczki są nieczytelne. Wszystko zależy tu od jakości zdjęcia czy skanu, ale można ją poprawić. Wystarczy skorzystać z opcji renderowania wydruków w ramach Android na swoim smartfonie. Możesz renderować swoje dokumenty w Galerii, ale równie dobrze otwierając wtyczkę HP Print Service Plugin. Wystarczy wejść w menu, a następnie ustawienia druku i wybrać opcję „zaawansowane”. Tu można na suwaku włączyć opcję renderowania wydruków. 

Drukowanie bezprzewodowe za pomocą aplikacji HP Smart 

Zamiast HP Print Service Plugin, możesz ściągnąć aplikację HP Smart, jeśli wspiera Twój model drukarki HP. Takie informacje znajdziesz w instrukcji urządzenia. Jeśli nie masz do niej dostępu i chcesz wiedzieć, czy Twoja drukarka jest kompatybilna z aplikacją, odwiedź stronę: http://support.hp.com/pl-pl/document/c03722645?openCLC=true. 

Z poziomu tej aplikacji po krótkiej i łatwej konfiguracji możesz drukować, kopiować, skanować i udostępniać pliki. Możesz również przesyłać je do konta w chmurze. W ramach tej aplikacji dostępna jest także funkcja mobilnego faksu. Zatem zyskujesz coś więcej niż tylko narzędzie do drukowania bezprzewodowego.

HP daje Ci zatem wiele możliwości drukowania bezprzewodowego z telefonu. Możesz także skorzystać z aplikacji oferowanych przez producenta Twojego smartfonu.