Obraz to jedna z najpopularniejszych dekoracji, wykorzystywanych przez miłośników stylowych wnętrz. Chcąc ozdobić pomieszczenie, stawiamy na odpowiedni motyw, umieszczając go w wybranym miejscu na ścianie salonu, sypialni, przedpokoju czy biura.

Wydawać się może, że powieszenie obrazu na ścianie to najprostsza rzecz na świecie, a jednak stworzenie takiej dekoracji wymaga odpowiedniego przemyślenia. Obraz nie może być powieszony w miejscu przypadkowym, gdyż może to zaburzyć ozdobny efekt dodatku. Zobaczmy, na co zwrócić uwagę, podczas wieszania obrazu na ścianie?

Skomponuj dekorację z wyposażeniem wnętrza

Obraz jest dodatkiem do wystroju, a więc powinien się z nim dobrze komponować. Obraz musi być dopasowany do całości w  taki sposób, aby wyróżniał się wśród innych dodatków.

To, czy zauważymy wiszącą dekorację, wchodząc do pokoju, zależy od tego, na jakiej wysokości zostanie powieszona i w jakim otoczeniu. Motyw obrazu może kontrastować z resztą pomieszczenia, dobrze, jeżeli jest ciekawy i już sam w sobie przyciąga uwagę. Nie zapominajmy jednak o jego położeniu.

Na jakiej wysokości powiesić obraz na ścianie?

To na jakiej na jakiej wysokości wieszać obrazy na ścianie zależy od wielu czynników. Dla spójności tworzenia dekoracji istotne jest nie tylko umieszczenie, ale również wielkość zawieszanych obrazów. Kompozycja, która ma łatwo zwracać uwagę, powinna znajdować się na wysokości oczu odbiorcy. Biorąc pod uwagę różny wzrost domowników, najlepiej powiesić obraz na wysokości ok. – 150-160 cm od podłogi.

obraz na wysokości 150cm

Zestawienie obrazów pod względem wielkości

Nasz mózg w pierwszej kolejności rejestruje produkty największe lub najbardziej barwne. Najlepszym sposobem tworzenia dekoracji jest rozdzielenie mniejszych i większych obiektów, aby nie ograniczyć ich atrakcyjności. Jeżeli jednak nie mamy takiej możliwości, możemy skorzystać z poniższych układów:

  • linia prosta – największy obraz w centrum, mniejsze po bokach;
  • układ piramidalny – największy obraz stanowi trzonek piramidy, mniejsze schodzą ku dołowi, rozchodząc się po bokach;
  • układ kwadratowy – największy obraz stanowi środek, a mniejsze określają narożniki.

Możemy również obrazy powiesić nieregularnie. Taki sposób nie jest może tak dobrze odbierany, jednak daje wrażenie większej swobody wnętrza i na pewno spodoba się osobom, ceniącym oryginalność.

obrazy na ścianie

Wieszanie obrazu na ścianie – zasada 2/3

Zasada 2/3 oznacza, iż wolna przestrzeń ściany pomiędzy krawędzią a meblem, powinna wynosić mniej więcej 2/3 wielkości płótna. Obraz nie powinien być szerszy niż mebel, gdyż zaburzy to efekt wizualny.

Jeżeli na szafce, nad którą zawiesimy obraz, ustawione są jakieś dekoracje, musimy pamiętać, aby nie przesłaniały one krawędzi płótna. Obraz najlepiej więc zamieścić ok. 20-30 cm od krawędzi mebla.

Obraz na ścianie, a optyczny odbiór wnętrza

Pamiętajmy, że zarówno kształt samego obrazu, jak i jego ustawienie na ścianie, wpłynie na to, jak będziemy odbierać dane wnętrze. Obrazy poziome poszerzają pomieszczenie, natomiast obrazy pionowe je wydłużają.

Jeżeli chcemy dodać wnętrzu dynamiczności, postawmy na jaskrawe barwy, w przypadku, gdy chcemy zadbać o harmonię wystroju, zadowolmy się stonowanymi kolorami.