Jednym z ważniejszych elementów każdej aranżacji wnętrza są dodatki. Ich zadaniem jest nie tylko uzupełnienie wystroju, ale również podkreślenie stylu, w jakim pomieszczenie zostało utrzymane. Podstawowymi dekoracjami, które zawsze znajdą zastosowanie, są obrazy. Mają one duży potencjał aranżacyjny.

Jakie grafiki najlepiej sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach?

Czy obraz drukowany na płótnie to dobre rozwiązanie?

Abstrakcje do nowoczesnych wnętrz

Styl nowoczesny jest na tyle elastyczny, że doskonale współgrać z nim będą najróżniejsze grafiki. Obrazy nowoczesne coraz częściej uzupełniają minimalistyczne aranżacje.
Abstrakcja dodaje nuty ekstrawagancji pomieszczeniu – bez względu na to, czy znajdzie się w salonie, sypialni czy biurze.

Jest to również idealne rozwiązanie do prostych wnętrz bez przepychu czy wyraźnych akcentów. Obraz wykorzystujący abstrakcję stanie się właśnie takim wyróżnikiem, na który goście z pewnością zwrócą swą uwagę tuż po przekroczeniu progu pomieszczenia.

Modernistyczne obrazy w nowoczesnych wnętrzach

Modernizm bezsprzecznie kojarzony jest z nowoczesnymi wnętrzami. Łączy on w sobie kilka różnych kierunków m.in. impresjonizm, symbolizm, kubizm, pop art czy surrealizm. W tym więc przypadku grafiki mogą przybierać zarówno bardziej realne, jak i zupełnie nierealistyczne formy.

Modernistyczne obrazy w nowoczesnych wnętrzach ożywią aranżację, podkreślając jej charakter. Możemy zdecydować się na grafiki różnokolorowe, barwne lub też czarno-białe, stonowane. Wszystko zależy od naszej wizji aranżacji danego pomieszczenia.

Ponadczasowy motyw kwiatowy

Jednym z ponadczasowych motywów, który znajdzie zastosowanie praktycznie w każdej aranżacji, są kwiaty. We wnętrzach utrzymanych w stylu nowoczesnym zadaniem grafik z motywem florystycznym jest nadanie im lekkości, powiewu świeżości. Wykorzystajmy je, gdy zależy nam na delikatności oraz subtelności.

Obrazy z kwiatami mogą przybrać formę grafik z subtelnymi barwami. W nowoczesnych aranżacjach sprawdzą się jednak i mocniejsze kolory. Wszystko zależy od tego, jakie dodatki znalazły się już w pomieszczeniu. Powinny one ze sobą współgrać, tworząc spójną kompozycję.
Ciekawym przykładem są pastelowe tonacje, które wkomponują się w większość wnętrz. Spokojne barwy wprowadzą do aranżacji harmonię.

Motywy botaniczne w nowoczesnych wnętrzach

W ostatnim czasie obok kwiatów równie popularne są motywy botaniczne. Nowoczesne obrazy inspirowane naturą wprowadzają pewną równowagę do pomieszczeń. Grafiki rodem z tropikalnej dżungli czy ponadczasowe liście monstery to jedne z najchętniej wybieranych wzorów – właśnie z uwagi na swój duży uniwersalizm. Soczysta zieleń sącząca się z obrazów podkreśla modny charakter wnętrza.

Ciekawą propozycją jest umieszczenie obok siebie kilku grafik (np. 3) z tym samym motywem, w podobnej gamie kolorystycznej, jednak w nieco innym ujęciu. Wystarczy jeszcze kilka dodatków w stylu urban jungle – zasłony czy poduszki dekoracyjne – aby stworzyć harmonijną kompozycję we wnętrzu.

Uniwersalne obrazy czarno-białe

W przypadku klasycznego nowoczesnego wnętrza, gdzie dominują neutralne kolory, świetnie sprawdzą się obrazy czarno-białe. To idealne rozwiązanie, gdy zależy nam, na zachowaniu równowagi we wnętrzu bez wykorzystywania jakichkolwiek wyróżników. Czerń i biel to klasyczne kolory, które nie zaburzą harmonii i z powodzeniem wpiszą się w ponadczasowe trendy.

Nowoczesne obrazy 3D

W ostatnim czasie popularnością cieszą się obrazy 3D. Ich niewątpliwym atutem jest tworzenie iluzji optycznych. Dzięki temu takie nowoczesne grafiki powiększają optycznie pomieszczenie. Trójwymiarowe obrazy idealnie sprawdzą się zatem w niewielkich pomieszczeniach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykorzystać je również w dużych wnętrzach. Najczęściej stanowią zbiór wzorów geometrycznych lub też elementów nawiązujących do natury.

Miejski styl na obrazach

Jeżeli wnętrze nowoczesne zachowane jest w nieco surowym, minimalistycznym klimacie różnokolorowe dodatki dekoracyjne mogą nieco zaburzyć całą aranżację. W takiej sytuacji ciekawym rozwiązaniem będzie miejski styl na obrazach. Grafiki tego typu mogą bazować m.in. na drukowanych mapach dużych miast oraz architekturze metropolii. Takie akcesorium silnie zaakcentuje nowoczesny wystrój wnętrz.

Nowoczesny obraz drukowany na płótnie

Coraz popularniejsze stają się nowoczesne obrazy drukowane na płótnie. W tym przypadku istnieje pełna dowolność co do tego, co ma znaleźć się na grafice. Mogą to być reprodukcje znanych artystów, a także wydruki ujmujących fotografii czy też obrazki stworzone w programie komputerowym. Obraz drukowany na płótnie zyskuje na realności.

To przystępna cenowo alternatywa dla dzieł malowanych ręcznie. Jeżeli skorzystamy z usług profesjonalnej firmy, zyskamy pewność, że grafika nie wyblaknie pod wpływem działania promieniowania słonecznego. Żywe kolory, a zarazem efektowny wygląd zachowany zostanie na lata.

Nowoczesny obraz na płótnie powinien komponować się z pozostałymi elementami aranżacji. Ze względu na dużą dowolność możemy wybrać różnorodne grafiki – wykorzystujące motywy florystyczne i botaniczne, czarno-białe, a także w stylu miejskiego życia.

Wybierając obraz do nowoczesnego wnętrza, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na znajdujące się w pomieszczeniu elementy. Warto zatroszczyć się o to, aby całość tworzyła spójną kompozycję i zachwycała latami – zarówno odwiedzających nas gości, jak i nas samych.