W tym artykule opisujemy w jaki sposób prawidłowo wykonać wydruk wzorca do kalibracji drukarki atramentowej. Prawidłowo wydrukowany wzorzec jest podstawą osiągnięcia zadowalających efektów profilowania. Jest to jedyny czynnik jaki mierzymy i na jakiej podstawie generujemy plik .icc stąd tak istotne jest jego prawidłowe wydrukowanie.

Profilowania drukarek RGB

Wykonanie profilu icc dla drukarek w oparciu o wzornik TC9.18 RGB.
Chcąc skorzystać z naszej oferty należy dokonać zakupu na stronie:

https://www.galeriadruku.com.pl/profile-icc-dla-drukarek-atramentowych

a następnie wykonać wydruk według poniższych instrukcji.

Przygotowanie drukarki do druku

Chcąc drukować zdjęcia czy też inne dokumenty w wysokiej jakości należy najpierw zadbać o dobry stan drukarki a w szczególności drożność głowicy drukującej. Jest to jeden z najistotniejszych i nieraz najdroższych elementów w drukarce, jego kondycja w największym stopniu wpływa na to jaki będzie wyglądać nasz wydruk.

Testowanie drukarki

Na samym początku należy wykonać wydruk testu dysz (tzw. noozle check). Na jego podstawie możemy ocenić czy nasza głowica jest w 100% drożna.

Test ten w zależności od modelu drukarki może być uruchamiany z komputera lub też przez naciśnięcie odpowiedniego przycisku na panelu drukarki. My prezentujemy to na przykładnie drukarki Epson R3000 – test uruchamiany z sterownika na komputerze z systemem Windows

Drożność głowicy drukującej Epson

W przypadku stwierdzenie niedrożności należy wyczyścić głowicę. Objawem wadliwego druku z częściowo niedrożną głowicą są zazwyczaj pasy na wydruku. Wykonanie profilu w tym przypadku nie będzie precyzyjne zaś jakość drukowanych zdjęć będzie bardzo słaba.

Dobór odpowiedniego trybu druku

Przed wydrukiem wzorca powinniśmy wybrać odpowiedni rodzaj nośnika oraz prędkość druku (rozdzielczość).

Wybór medium dokonujemy na postawie prób i selekcji, czyli jeśli posiadamy papier matowy to do sprawdzenia mamy materiały oznaczone jako „matt” zaś jeśli posiadamy błysk lub satynę należy sprawdzić media oznaczone jako gloss lub semigloss.

Najlepszym sposobem na wybranie odpowiedniego medium oraz prędkości druku jest wykonanie testu próbnego wydruku. Czyli na każdym materiale wytonujemy wydruk i oceniamy pod kątem jakości czyli:

  • wysychania wydruku, przyjmowania atramentu przez materiał
  • ostrością krawędzi
  • falowaniem papieru pod wpływem przyjętego atramentu
  • ścieralnością atramentu

W tej ocenie nie zwracamy uwagi na odwzorowania kolorów. Do wszystkich testów należy użyć tego samego pliku do wydruku – wtedy nasze oceny będą możliwie najbardziej obiektywne.

Druk wzorca do kalibracji

Poniżej zamieszczamy dwie wersje w dwóch formatach z polami barwnymi które posłużą nam do pomiaru i wygenerowania profilu. Należy je pobrać oraz wydrukować tylko jedną wersję zgodnie z poniższą instrukcją. Pliki dostępne są w 2 formatach: A3 i A4 wybieramy oczywiście ten który jest dla nas bardziej odpowiedni.

Dla małych drukarek stosujemy wzorzec w formacie A4 (należy wydrukować oba arkusze)

Pliki w wersji Tiff

Dla drukarek i ploterów o polu zadruku A3 i większym wybieramy wzorzec A3.


W przypadku problemu z wydrukiem plików w formacie Tiff udostępniamy również wersję PDF

alternatywna Pliki wersja PDF A4

alternatywna Pliki wersja PDF A3

Pliki powinny być wydrukowane w skali 1:1

Wzorzec posiada zewnętrzną przerywaną ramkę, po wydruku powinna mieć ona szerokość 27.1 cm (+/- 2mm)

Wydruk plików w programie PhotoScape

Uruchamiamy program PhotoScape z ekranu startowego wybieramy „Drukowanie” i przeciągamy do pola roboczego pobrane pliki z polami barwnymi.

Klikamy przycisk „Ustawienia drukowania” w prawym górnym rogu. Następnie wybieramy rozmiar A4 oraz drukarkę na której będziemy drukować wzorzec.

Ustawiamy rodzaj nośnika oraz prędkość druku na podstawie wcześniej przeprowadzonych testów.

Wyłączamy zarządzanie kolorami. Wzorce powinny być wydrukowane bez ingerencji w kolory.

Przedstawiamy sposób na wyłączenie zarządzania barwą w drukarkach firmy Epson. Po uruchomieniu okna dialogowego sterownika (właściwości drukarki) rozwijamy zakładkę „tryb” oraz wybieramy opcję „bez dopasowania kolorów„.

Zapisujemy ustawienia klikając „OK” i przechodzimy do drukowania wzorca.

Suszymy wydruk ok 2 godzin następnie pakujemy bez zaginania i wysyłamy na nasz adres. Należy również dołączyć informacje z nazwą materiału, adresem e-mail oraz telefonem kontaktowym.

Druk wzorca do kalibracji – sposób 2

Przedstawiamy alternatywny sposób na wykonanie wydruku wzorca z wyłączeniem opcji zarządzania kolorem przy użyciu dodatkowego oprogramowania.

Program i opis jak wydrukować wzorzec dostępny jest na stronie: https://helpx.adobe.com/pl/photoshop/kb/no-color-management-option-missing.html

Sprawdź również jak konserwować i czyścić drukarkę atramentową