DIY: jak powiesić zdjęcia na ścianie? Wieszanie zdjęć na ścianie może być prawdziwą sztuką.

Sposobów na efektowne udekorowanie ścian jest wiele, począwszy od obrazów, naklejek, plakatów, tapet i na grafikach kończąc. Nam, jednym z najciekawszych pomysłów wydaje się stworzenie domowej galerii zdjęć. Odpowiednio rozmieszczone na ścianie będą miłym wspomnieniem bliskich osób, miejsc czy spotkań. Aby tak jednak było, musimy zadbać o ich właściwe wyeksponowanie we wnętrzach. W dzisiejszym artykule podpowiemy Ci jak to zrobić.

zdjęcia na ścianie
zdjęcia na ścianie

Ściana ze zdjęciami: garść inspiracji na domową galerię sztuki

Jeśli zależy Ci na wyeksponowaniu bliskich Twemu sercu fotografii, dobrym miejscem będzie salon. To tutaj zazwyczaj toczy się życie rodzinne i towarzyskie. Najlepiej, jeśli wybierzesz ścianę, która najbardziej rzuca się w oczy. Może naprzeciwko wejścia do pokoju dziennego? A w jakich innych pomieszczeniach warto stworzyć galerię ze zdjęciami? Przekonaj się sama:

  • Sypialnia – to wyjątkowe miejsce, w którym śpimy i odpoczywamy po całym dniu. Tu wstęp mają tylko wybrani. Dlatego też możesz pozwolić sobie na bardziej prywatne pamiątkowe fotografie lub obraz z własnych zdjęć. Dobrym miejscem na ich wyeksponowanie będzie centralny punkt sypialni – przestrzeń nad łóżkiem. 
  • Przedpokój – tutaj możesz zagospodarować niewielką wnękę i umieścić w niej wydrukowane zdjęcia w ramce lub powiesić je po obu stronach lustra dekoracyjnego.
  • Łazienka – galeria ze zdjęciami równie dobrze zaprezentuje się również w łazience. Z pewnością doda jej przytulności i indywidualnego charakteru. Najlepiej jest jednak powiesić różne zdjęcia w miejscu z dala od wody.

Zdjęcia w ramkach: jak je umieścić na ścianie?

Fotografie oprawione w piękne ramki niekoniecznie musimy umieszczać na ścianie. Z powodzeniem możemy ustawić je również na komodzie, opierając o ścianę. Te większe, np. w formie fotoobrazów, postaw na podłodze, w pobliżu fotela lub zielonych roślin – tym sposobem stworzyć przytulny kącik we wnętrzu. Z pamiątkowych zdjęć możesz też zrobić kalendarz. Przy okazji będzie też ciekawym pomysłem na prezent dla rodziców lub dziadków. 

Ramki ze zdjęciami na ścianie
Ramki ze zdjęciami na ścianie

Jak dobrać ramki do zdjęć?

Odpowiednio dobrana ramka na zdjęcia nie tylko uchroni cenne pamiątki przed zniszczeniem, ale także podkreśli ich walory estetyczne. Miłośnicy tradycyjnych rozwiązań lubują się w drewnianych czy metalowych dodatkach i w związku z tym wybierają ramki w jednym kolorze i wzorze. Inni natomiast stawiają na modny eklektyzm i mieszają ze sobą ramki w różnych kolorach czy wielkościach.

Warto kierować się jednak jakąś zasadą, aby stworzona ściana ze zdjęć nie była przesadna ani tandetna. Na przykład barwne fotografie opraw w proste ramki, a te o minimalistycznych ujęciach w elegancko zdobione modele. Trendem wnętrzarskim jest również przeplatanie zdjęć innymi dziełami sztuki, takimi jak plakaty, grafiki czy obrazy na płótnie.