Marzysz o pięknych zdjęciach na mediach społecznościowych? Nie musisz od razu zostawać mistrzem aparatu! Instagram udowadnia, że nawet nieporadnie wykonana fotografia może wyglądać zjawiskowo, jeśli tylko zadbasz o ciekawy kadr. Nierówne oświetlenie, brzydkie kolory, a nawet zniekształcenia soczewki – z pomocą przychodzą presety do Lightrooma.

Jak poprawić jakość zdjęć? Skąd brać presety do Lightrooma i czy można na nich zarabiać?

Lightroom to jedna z najpopularniejszych aplikacji na telefony komórkowe umożliwiająca obróbkę zdjęć. Funkcjonalnością nie odbiega od zaawansowanych aplikacji na komputery, a darmowa wersja, choć okrojona z kilku opcji, wciąż pozwala tworzyć przepiękne fotografie na media społecznościowe.

Obróbka w Lightroomie jest bardzo prosta: za pomocą suwaków dotyczących barw, nasycenia czy temperatury można zmieniać klimat fotografii. Lightroom daje też dostęp do krzywych, pozwala nałożyć efekt ziarna i wiele więcej. Ale największa jego siła tkwi w presetach, czyli gotowych ustawieniach parametrów. Dzięki presetom do Lightrooma za pomocą jednego kliknięcia możesz zmodyfikować wygląd fotografii!

efekt presetów adobe lightroom
edycja zdjęć Adobe Lightroom z użyciem presetów

Gdzie znajdę presety do Lightrooma?

W aplikacji w języku polskim presety znajdziesz pod przyciskiem Ustawienia wstępne. W darmowej wersji aplikacji jest tam kilka różnych presetów, które pozwalają zmienić klimat zdjęcia. Co ważne, po nałożeniu presetu na fotografię każdy parametr możesz dowolnie modyfikować, warto więc ustawienia wstępne traktować jako początek pracy nad fotografią, a nie efekt końcowy!

Także pod przyciskiem Ustawienia wstępne znajdziesz opcje premium: presety premium, a oprócz tego Lightroom udostępnił opcję wyszukiwania presetów za pomocą… sztucznej inteligencji. Algorytm AI przeszuka ogromną bazę tworzoną przez społeczność Lightrooma i dobierze presety, które najlepiej poprawią wygląd Twojego zdjęcia.

Czy warto kupować presety do Lightrooma?

Odpowiedź nie jest jednoznaczna i sprowadza się do dwóch słów: to zależy. Na pewno nie warto kupować presetów do Lightrooma losowo, biorąc pierwsze, jakie znajdziemy w Internecie. Efekt uzyskany dzięki presetom może być przeróżny, warto pomyśleć, jaki klimat nas interesuje, a także co nam się najbardziej nie podoba w zdjęciach w nieobrobionej wersji. Inne presety będą potrzebne do obróbki zdjęć przepalonych, inne do widoków, a jeszcze inne wybierzemy, gdy fotografujemy ludzi.

Na pewno warto inwestować w presety od influencerów, których styl obróbki nas zachwyca. W ten sposób możemy nauczyć się podobnej obróbki, zgodnie z zasadą, że dobrze uczyć się od najlepszych.

Presety premium za darmo

Jak wszystko w Internecie, tak i presety mogą być lepsze i gorsze. Presetów premium szukaj w aplikacji FLTR. Wiele znajdujących się tam presetów jest płatnych, ale regularnie w aplikacji presety są w promocji, a także dostępne za darmo. Warto zaglądać codziennie, by nie wydając pieniędzy, zbudować sobie bazę idealnych presetów.

Czy muszę uczyć się Lightrooma, by używać presetów?

Nie! Presety pozwalają nałożyć efekt na zdjęcie i choć często warto poprawić uzyskany efekt, to liczba presetów dostępnych w Internecie gwarantuje, że któryś idealnie dopasuje się do Twojego zdjęcia. Musisz tylko zadać sobie pytanie: czy masz czas na poszukiwania i pieniądze na zakupy, czy jednak wolisz poświęcić trochę czasu i nauczyć się podstaw Lightrooma? Nie ma jednej słusznej drogi, ale jeśli opanujesz robienie presetów, zyskasz!

Jak sprzedawać presety do Lightrooma?

Skoro można kupić presety do Lightrooma, to oczywiste, że można też je sprzedawać! Każde ustawienie parametrów, które stworzysz w aplikacji, możesz zapisać, a następnie sprzedawać. Możliwości jest wiele: ludzie sprzedają presety na Allegro, w swoich sklepach internetowych… Jeśli masz już zbudowaną społeczność na mediach społecznościowych, a ludzie często komplementują Twój styl obróbki zdjęć – warto zmonetyzować swoje umiejętności i sprzedawać presety online.

Piękne zdjęcia na media społecznościowe są w zasięgu ręki!

Piękne zdjęcia na mediach społecznościowych to podstawa. Cały Instagram bazuje na fotografiach, a każdy poradnik dotyczący marketingu mówi o tym, że ładna fotografia to istotna część sukcesu. Korzystając z presetów do Lightrooma przyspieszysz proces obróbki fotografii, a gdy już osiągniesz mistrzostwo, możesz nawet na tym zarabiać. Powodzenia!

Sylwia Błach