Fotografie mogą zyskać zupełnie nowy wyraz artystyczny, jeśli zostaną wydrukowane na płótnie. Zdjęcie w zwykłej ramce nie jest tak efektowne i często zostaje niezauważone wśród wielu innych, szczególnie jeżeli jest w niewielkim formacie. Warto więc poznać wszystkie zalety obrazów drukowanych na płótnie.

Dlaczego ich wybór będzie doskonały zarówno do efektownego salonu w stylu glamour, jak i minimalistycznej sypialni? Czy ich design jest ponadczasowy? Na te i inne pytania postaramy się odpowiedzieć.

Duży format i piękna faktura niczym z obrazu olejnego  

Nie potrzeba efektownego obramowania, by obrazy drukowane na płótnie zachwycały swoją formą. Można wybrać jeden spośród wielu różnych formatów, również tych bardzo dużych i ozdobić pustą ścianę w salonie. Taki dodatek sprawdzi się nawet w takim urządzonym w stylistyce glamour, bowiem swoją fakturą nawiązuje do obrazu olejnego, a te bardzo często pojawiały się w pałacowych wnętrzach. Jeśli zatem stawia się na taką stylistykę, to koniecznie na ścianie powinien zawisnąć portret drukowany na płótnie, może być to też fotografia rodzinna, wszak salon jest miejscem, w którym wszyscy się spotykają.

Doskonały wybór do stworzenia modnych tryptyków  

Po co się ograniczać kiedy do dyspozycji jest usługa drukowania obrazów na płótnie? Decydując się na tego rodzaju wyróżnienie fotografii można stworzyć modne tryptyki czy nawet sekwencje składające się z większej ilości obrazów, tworzących jedną całość czy skupiających się wokół danego tematu. Można zdecydować się na różnorodne fotografie kwiatów, artystyczne ujęcia splecionych dłoni albo ciekawe zdjęcia domowych pupili. Tak naprawdę wszystko zależy od preferencji oraz określonej stylistyki danego pomieszczenia. Pejzaże, abstrakcje, martwa natura, portrety, fotografie symboliczne – wszystkie one mogą pięknie zaprezentować się w formie obrazów drukowanych na płótnie, powieszonych na ścianie jeden obok drugiego. 

tryptyk na płótnie
tryptyk na płótnie

Prywatna, a zarazem niedroga galeria sztuki w Twoim mieszkaniu 

Nie trzeba wychodzić z domu, by obcować ze sztuką, zwłaszcza jeśli fotografia jest naszą pasją. W takiej sytuacji najlepsze ujęcia można wyeksponować w wyjątkowy sposób, czyli wybrać obrazy drukowane na płótnie. W ten sposób może powstać prywatna galeria sztuki w Twoim mieszkaniu, a do tego stworzona za naprawdę niewielkie pieniądze. Nie trzeba mieć na ścianie reprodukcji znanych malarzy, by pięknie się prezentowały. Wyeksponowanie własnych prac pozwala pochwalić się nimi przed rodziną i znajomymi, a dodatkowo wprowadzić do wnętrza więcej ciepła i własnej osobowości. Wszak mieszkanie pozbawione dodatków, które są odzwierciedleniem naszych zainteresowań jest tylko czterema ścianami, a nie prawdziwym domem od którego bije ciepło i radość. 

Obraz podkreśli i uwypukli to, co nie zawsze widoczne jest na mniejszej fotografii 

Zalet obrazów drukowanych na płótnie jest naprawdę sporo. Jedną z nich jest fakt, że znacznie lepiej uwypuklą kunszt fotografa niż tradycyjne zdjęcia, które muszą być w tym celu drukowane w dużym formacie, na odpowiednim papierze, a dodatkowo wyposażone w ramki passe partout czy antyramy, aby jeszcze lepiej przyciągnąć uwagę widza do tego, co najistotniejsze. Obraz drukowany na płótnie nie potrzebuje już żadnych dodatków i doskonale podkreśla zarówno wszystkie cienie, perspektywę czy grę świateł. Może stworzyć lepiej efekt głębi i trójwymiarowości w przypadku obrazów w skali makro, wykonanych przy użyciu odpowiednich obiektywów.  

Możliwość powieszenia z ramą lub bez 

Bez wątpienia obraz drukowany na płótnie broni się sam. Nie potrzebuje już dodatkowego obramowania czy to drewnianego czy aluminiowego, choć oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by go oprawić. W wersji bez obramowania doskonale sprawdzi się w minimalistycznie urządzonych wnętrzach, z kolei w drewnianej ramie pasować będzie do pokoju urządzonego w stylu rustykalnym, prowansalskim czy nawet skandynawskim. Bogato zdobione ramy sprawdzą się oczywiście w stylistyce vintage i glamour i podkreślą piękno drukowanej fotografii.    

Doskonałe dopasowanie do każdego pomieszczenia 

Wśród wielu zalet obrazów drukowanych na płótnie należy wskazać i to, że można je doskonale dopasować nie tylko do aranżacji, ale również charakteru danego pomieszczenia. Zatem w kuchni świetnie sprawdzą się drukowane zdjęcia owoców czy kawy w skali makro albo eleganckiej zastawy. Z kolei w sypialni można postawić na fotografie ślubne drukowane na płótnie albo też takie wykonane na sesji zdjęciowej. Odpowiednie będą również udane spontanicznie wykonane fotografie. Do pokoju dziecka można wybrać drukowane na płótnie zdjęcia rodzinne i zdjęcia dziecka ukazujące je na przestrzeni miesięcy czy lat. Na pewno w gabinecie warto umieścić zdjęcia rodzinne, ale i takie, które będą miały charakter motywacyjny, a druk na płótnie sprawi, że to miejsce będzie się prezentować bardziej prestiżowo.     

Świetny pomysł na udany prezent  

Na koniec warto wspomnieć, że własne zdjęcia drukowane na płótnie do doskonały pomysł na prezent. Zwłaszcza wybierając się na parapetówkę, warto postawić na taki właśnie podarek, który będzie pasował do każdej aranżacji.