O tym, jak bardzo przydatne są dyski on-line do przechowywania zdjęć, wie każdy fotograf. Dzięki nim możemy przekazać zdjęcia klientowi w dowolnej chwili, mieć do nich dostęp z każdego urządzenia i nie utracimy ich w razie awarii sprzętu. Na swoich komputerach i telefonach każdy przechowuje rzeczy związane z pracą lub obrazy, czy filmy, które mają wartość sentymentalną. Niestety zdarza się, że o wykonaniu kopii zapasowej przypominamy sobie w momencie, w którym utraciliśmy już ważne dla nas dane. Zapoznaj się z rankingiem najlepszych dysków on-line do przechowywania zdjęć.

Dlaczego warto wykonywać kopie zdjęć?

Wszystkie ważne pliki należy przechowywać zarówno na dysku wewnętrznym, jak i zewnętrznym. Dysk zewnętrzny daje nam możliwość dostępu do nich z każdego miejsca i w niemal dowolnym czasie pod warunkiem że posiadamy dostęp do Internetu. Jeśli dysk wewnętrzny zostanie uszkodzony, zalany, czy zablokowany, możemy wtedy skorzystać z kopii zapasowej danych w chmurze i szybko przywrócić utracone dane. Oczywiście, usługi związane z odzyskiwaniem danych z uszkodzonych nośników są bardzo popularne, jednak zdarza się, że odzyskanie ich okazuje się bardzo kosztowne lub nawet niemożliwe/nieopłacalne. Przechowywanie plików na dyskach zewnętrznych nie wymaga od nas posiadania dużych zasobów pamięci na urządzeniach, z których korzystamy.

Alternatywą rozwiązań chmurowych jest również drukowanie zdjęć dzięki czemu mamy fizyczną kopię którą zawsze możemy przenieść do wersji cyfrowej przez zeskanowanie fotografii – 10 aplikacji do skanowania fotografii telefonem. Zapisywanie lub kopiowanie swoich plików w ten sposób o wiele bardziej ułatwia dzielenie się nimi z osobami trzecimi oraz wymienianie jednego urządzenia na drugie, kiedy zamarzy nam się nowy model np nowy smartphone.

Dzięki kopii danych w chmurze bez problemu można pracować na plikach w kilku miejscach i na kilku urządzeniach. Część z dysków zewnętrznych oferuje także ogrom udogodnień i innych przydatnych funkcji związanych np. z organizacją pracy, dostępem do dodatkowego oprogramowania np. automatyczną obróbkę zdjęć, grupowanie pod względem miejsca wykonania, szybkie wyszukiwanie oraz katalogowanie. Jakie są najlepsze chmury do przechowywania?

Ranking dysków on-line do przechowywania zdjęć

Dysk Google jest zdecydowanie najbardziej popularną chmurą do przechowywania plików w sieci. Otrzymujemy tutaj 15GB darmowej przestrzeni. W pakietach płatnych można liczyć nawet na 2TB, zatem będzie to pojemność, która wystarczy praktycznie każdemu. Google rozlicza się ze swoimi klientami w okresach miesięcznych. Nie ogranicza ilości przesyłanych plików i udostępnia historię ich przesyłania – co często okazuje się przydatne, kiedy usuniemy plik, który po upływie czasu okazuje się jednak przydatny. Dysk Google działa z najpopularniejszymi systemami operacyjnymi. Można go bez problemów połączyć z większością dostępnych aplikacji na komputer – Windowsem, Webem macOS-em. Poza tym jest doskonale zsynchronizowany z kontem Google, co tylko ułatwia operowanie danymi umieszczonymi w chmurze. Dysk Google jest dostępny dla wszystkich osób, które posiadają konto Google. Ma przejrzysty interfejs i jest bardzo intuicyjny w obsłudze.

Doskonałe rozwiązanie dla firm, jednak nieidealne dla osób prywatnych. Oferuje 2GB darmowej przestrzeni, ale można wykupić pakiety z ilością dostępnego miejsca po 2-3TB oraz bez limitu. Ceny powierzchni dyskowej w Dropbox wychodzą nieco drożej niż u konkurencji. Dropbox oferuje jednak historię plików (podobnie jak dysk Google) oraz bardzo rozbudowaną ofertę biznesową. Daje możliwość pracy na żywo na aplikacjach, z których korzysta się w firmach i na uczelniach np. PowerPoint. Chmura daje możliwość sprawdzania, czy współpracownik otworzył udostępniony mu plik, a także informuje o tym, ile razy plik był wyświetlany. Usługę można przetestować przed zakupem.

Microsoft OneDrive oferuje nam do 5GB darmowej przestrzeni. A w płatnych pakietach oferuje nawet 100GB. W sytuacji, w której subskrybujemy odpłatną usługę Office 365 Personal, Family lub dla firm, możemy otrzymać 1TB pamięci .W tym przypadku oferowana ilość gigabajtów dla osób bez subskrypcji nie jest zawrotna. Taka ilość nie będzie wystarczająca dla osób działających na dużych plikach np. fotografów, a także osób, które chcą przechowywać w chmurze nieco więcej zdjęć w dobrej rozdzielczości. 100GB w chmurze OneDrive jest odrobinę tańsze, niż gdybyśmy zdecydowali się na korzystanie z dysku Google. Microsoft OneDrive oferuje jednak stosunkowo najszerszą synchronizację z systemami operacyjnymi większości smartfonów. Działa z Androidem, IOS-em i Windows Phonem. Większość chmur nie uwzględnia potrzeb posiadaczy Windowsa w nowszych modelach telefonów. OneDrive jest doskonałą usługą, pod warunkiem, że korzystasz z pakietu Office.

iCloud jest przystosowany do korzystania z niego z urządzeń firmy Apple, jednak teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, by korzystali z niego także użytkownicy Androida i Windowsa. iCloud oferuje nam 5GB darmowej przestrzeni. Daje możliwość wykupienia pakietów po 50 i 200GB oraz 2TB. Większy pakiet można współdzielić z rodziną lub znajomymi. W pozostałych chmurach pojemność 50GB nie jest zbyt popularna. Ceny pakietów są dosyć konkurencyjne, a opłaty następują w rozliczeniu miesięcznym. Chmurę można testować przez okres 30 dni, co jest bardzo wygodne dla osób, które jeszcze nie zdecydowały nad wyborem ostatecznej oferty. Żeby jednak w pełni korzystać z iClouda, należy mieć najbardziej kompatybilne z nim urządzenie. Androidy nie wykorzystają w pełni jego potencjału. Ta chmura będzie polecana głównie dla użytkowników iOS. Ilość dostępnej darmowej przestrzeni jest bardzo niewielka.

Amazon Photos oferuje 5GB darmowej przestrzeni. W pakietach płatnych można wykupić 100GB na potrzeby osób prywatnych, a 1TB np. dla firm. Dostępny jest także pakiet nielimitowany. Do przechowywania samych zdjęć można kupić wyłącznie usługę UnlimitedPhotos, która jest bardzo korzystna finansowo w porównaniu do ofert pozostałych firm. Amazon Photos współpracuje z Androidem, IOS-em, macOS-em i Windowsem. Nie ma limitu przesyłanych plików, ani ich rozmiarów. Chmura daje duże możliwości w zakresie synchronizacji z różnymi urządzeniami, a także personalizacji. Można dzięki niej wygodnie segregować zdjęcia, czy ustawiać opcje ich podglądu. Usługa Amazona jest opłacalna dla osób prywatnych oraz dla firm, ale pod warunkiem, że korzystamy z ich innych usług – podobnie jak dysku oferowanego przez Microsoft, czy Apple. Nie będzie odpowiednia dla profesjonalnych fotografów ze względu na to, że Amazon umożliwia przechowywanie plików wyłącznie na użytek prywatny.

Flickr obecnie jest mało popularny wśród polskich użytkowników. Możemy za jego pomocą udostępniać zdjęcia znajomym lub w serwisach społecznościowych. Można także dokonywać ich obróbki, personalizować aplikację i segregować zdjęcia w wygodny, intuicyjny sposób. Flickr wyświetla 200 ostatnich obrazów, a umożliwia wgranie tysiąca. Pojedyncze pliki nie mogą przekraczać 200MB lub w przypadku filmów–1GB. Żeby uzyskać nieco większą wygodę odnośnie miejsca, istnieje możliwość wykupienia pakietu Pro, dzięki któremu uzyskujemy nielimitowaną przestrzeń i nie musimy oglądać reklam. Opłaty za Flickr rozlicza się w sposób roczny. Chmura działa z Androidem i IOS-em. Można logować się do niej za pomocą Facebooka, czy konta Google albo założyć osobne, niezależne konto. Aplikacja może pełnić funkcję portfolio dla fotografów.

cloud serwer
cloud serwer

Jaki dysk online wybrać?

Jak wiadomo, nie istnieje rozwiązanie doskonałe. To, jaka chmura będzie idealnie odpowiadać określonym potrzebom, może wiedzieć tylko jej przyszły użytkownik. Warto jednak pokusić się o sformułowanie pewnych porad, związanych z wyborem najlepszej oferty dla siebie. Osoby, które korzystają z pakietu Office, mogą z zadowoleniem korzystać z chmury OneDrive. Mamy tutaj korzystny pakiet dla rodzin lub osób, które i tak płacą za subskrypcję. OneDrive może być również jedną z niewielu możliwości dla osób korzystających z Windows Phone. Podobnie sytuacja ma się z chmurami od Amazona i Apple – jeśli korzystasz z innych produktów marki, najwygodniej będzie Ci zapewne wybrać dedykowaną do nich chmurę.

Jeśli jesteś fotografem lub osobą prywatną, która nie korzysta z pakietu Office, ani produktów Amazona, ani Apple, rozważ wybór dysku Google. Możesz skorzystać tutaj ze stosunkowo dużej ilości darmowej przestrzeni. Nie brakuje także pakietów po 100 lub 200GB, które zazwyczaj wystarczają użytkownikom o niekomercyjnych potrzebach. Ceny samych pakietów są zaś bardzo korzystne, a interfejs wygodny. Dla firm najlepszym rozwiązaniem będzie Dropbox. To właśnie firmy i zespoły korporacyjne są grupą docelową twórców tej chmury, stąd bardzo szeroka oferta udogodnień właśnie dla nich. Dla osób indywidualnych byłaby ona zbyt droga, a poza tym brak w niej nieco mniejszych pakietów odpowiadających potrzebom pojedynczych osób. Jeśli szukamy możliwości szybkiej, łatwej i prostej możliwości prezentacji naszych zdjęć np. na potrzeby portfolio dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług Flickr