Wszystko zaczęło się w latach 50-tych ubiegłego wieku w USA. Amerykanie doświadczyli wówczas poważnej recesji gospodarczej. Fabryki zamykano, a w budynkach, które po nich pozostawały, zaczęto tworzyć przestrzenie mieszkalne. Daleko im było do domowej, ciepłej atmosfery. Przemysłowe instalacje, surowe, niewykończone ściany i dodatki… tak właśnie narodził się styl industrialny. Dziś jego wprowadzenie do wnętrz nie jest już koniecznością, a świadomym wyborem.

Chcesz wpisać się w obowiązujące trendy i wykreować przestrzeń w stylu industrialnym lub loftowym? Poznaj jego zasady i odkryj dekoracje, dzięki którym w Twoim domu zagości ten wyjątkowy klimat.

Styl industrialny, czyli jaki?

Co sprawia, że wnętrze nabiera loftowego posmaku? Dobra wiadomość jest taka, że wcale nie musisz się przeprowadzać do pofabrycznej kamienicy. Kilka zmian pozwoli wprowadzić ten klimat nawet w nowoczesnym apartamentowcu.

Industrialne wnętrza wyróżniają się:

  • przestrzennością – tworząc aranżację, postaraj się nie przytłaczać wnętrza nadmiarem mebli i dekoracji, minimalizm jest w cenie,
  • jasnością – odsłoń okna i upewnij się, że otaczająca je przestrzeń nie jest przeładowana. Im więcej światła wpadnie do wnętrza, tym lepiej,
  • surowością – wykończenie ścian surową cegłą (bez tynku) albo płytkami, które ją przypominają, zastosowanie betonu architektonicznego, niepomalowanych elementów z metalu czy drewna: oto, co wpisuje się w loftowy klimat,
  • prostotą form – królują geometryczne, minimalistyczne kształty, pozbawione zbędnych zdobień i funkcjonalizm, ale w designerskiej odsłonie,
  • surowym oświetleniem – same oprawki bez kloszów, które zostały zastąpione ozdobnymi żarówkami z dekoracyjnym żarnikiem oraz metalowe lampy to świetne uzupełnienie takiej przestrzeni,
  • vintage’owym posmakiem – tu dobrze sprawdzą się meble rodem z lat 50-tych czy 60-tych, najlepiej postarzałe i nietuzinkowe,
  • stonowaną kolorystyką – dominują subtelne szarości, brązy, ceglana czerwień, czerń i biel. Tak powstaje ciepły, a zarazem wyrafinowany klimat.

Znając te zasady, łatwiej dobierzesz dodatki do wnętrza industrialnego – tak, aby kompozycja tworzyła spójną całość.

Dekoracje industrialne – co wybrać?

Na początek najważniejsze: industrializm to oszczędność. Dlatego nie przeładowuj wnętrza dziesiątkami drobnych dekoracji. Znacznie lepiej wybrać designerskie, a zarazem estetyczne meble i oświetlenie, które same w sobie są ozdobą. Do tego dopasuj 1-2 detale, które będą wisienką na torcie i uzupełnią kompozycję. Co wybrać?

Przedmiot z intrygującą historią

Sięgnij po akcesoria z duszą. Może gdzieś na strychu masz starą maszynę do szycia, vintage’owy zegar lub maszynę do pisania? Dodatki w tym stylu to idealne uzupełnienie dla loftowego wnętrza. Ozdobią, a jednocześnie wprowadzą do przestrzeni nutę autentyzmu.

Lustro w postarzanej ramie

Najlepiej, aby rama była metalowa, drewniana lub imitowała ten materiał. Dobrze, aby wyglądała na postarzaną. Lustro świetnie sprawdzi się w mniejszych wnętrzach – optycznie zwiększy ich rozmiar i da wrażenie przestrzenności. Wybierz model o geometrycznym kształcie.

Wazon lub donica z betonu architektonicznego

… a raczej z ceramiki, która dobrze imituje taki materiał. Postaw taki element na prostym, metalowym stoliku, a wewnątrz umieść soczyście zieloną roślinę, która wprowadzi naturalny element do przestrzeni.

Obraz na płótnie w stylu industrialnym

Obrazy na płótnie wykonywane na zamówienie świetnie wpisują się w stylistykę loftową. Co może się znaleźć na obrazie w stylu industrialnym? W naszej galerii znajdziesz wiele propozycji. Typowo przemysłowy krajobraz, np. słupy elektryczne, vintage’owy samochód, procesor pod mikroskopem, a może wielkomiejska panorama? Możliwości są niemal nieskończone. Możesz też wybrać własną grafikę, która dopełni loftową przestrzeń tak jak chcesz.

Jak widać, industrialna estetyka ma niejedno oblicze. Wybierz więc to, które najlepiej wpisuje się w Twój własny styl.

Zobacz też

W naszym poradniku znajdziesz kilka dodatkowych porad jak urządzić mieszkanie w Twoim ulubionym stylu: