Co to jest kolaż ze zdjęć?

Za kolaż ze zdjęć uznamy połączenie kilku różnych fotografii i zestawienie ich w taki sposób, aby tworzyły one jeden spójny obraz lub przekaz.

Stworzenie wyjątkowego i niepowtarzalnego kolażu ze zdjęć na płótnie wymaga jedynie odrobiny kreatywności oraz poświęcenia ok 30 min naszego czasu.

Jak zaprojektować kolaż z własnych zdjęć do druku?

W jakim programie zaprojektować kolaż?

Do pomocy przy projektowaniu kolaży mamy szereg programów dostępnych zarówno na komputery, jak i urządzenia mobilne oraz wiele aplikacji online, dzięki którym stworzenie naszej własnej kompozycji ze zdjęć jest efektowne, wygodne oraz nie wymaga od nas specjalistycznej wiedzy czy zdolności artystycznych.


Kolaż ze zdjęciami w Google Picasa 3

Google Picasa – naszym zdaniem jest to najprostszy w obsłudze a zarazem darmowy program do projektowania ciekawych kolaży z własnych fotografii. W kilku krokach przedstawimy jak szybko i elegancko je zaprojektować.

Tak więc zabieramy się do pracy 😉

Na początku oczywiście pobieramy i instalujemy darmowy program:
Link do pobrania: Google Picasa

 • Uruchamiamy program Picasa oraz wybieramy fotografie jakie chcemy użyć w naszym projekcie.

  Dobrym sposobem jest umieszczenie wszystkich zdjęć jakie chcemy użyć w jednym folderze wtedy po otwarciu programu wskazujemy folder i program wyświetla nam wszystkie zdjęcia które do niego dodaliśmy.
program google picasa
Google Picasa 3
 • Rozpoczynamy projektowanie, zaznaczamy dowolne zdjęcie z naszego folderu oraz klikamy
  Utwórz -> Kolaż zdjęć
kolaże z własnych zdjęć
program do projektowania kolaży ze zdjęć
 • Zaznaczamy zdjęcia jakie chcemy użyć oraz przeciągamy do okna roboczego
projektujemy kolaż
wybieramy fotografie do projektu
 • Ustawiamy format kolażu. W tym celu przechodzimy do zakładki Ustawienia oraz Dodaj niestandardowy format zdjęć
rozmieszczanie zdjęć na kolażu
ustawiamy rozmiar kolażu

Kolaże na płótnie z własnych zdjęć – uwaga na rozmiar

Projektując kolaż zdjęć na płótnie z przeznaczeniem do wydruku obrazu na płótnie należy zdecydować czy boki mają być zadrukowane zdjęciem czy też pozostawione białe:

 • Jeśli decydujemy się na obraz z białymi bokami wymiary naszego obrazu powinny być 1:1 czyli chcąc zamówić obraz 90 x 60 cm w polu wymiary podajemy 90 x 60 cm
 • Jeśli decydujemy się na obraz z bokami zadrukowanymi zdjęciami należy powiększyć nasz projektów 5 cm w pionie i poziomie ( +5 cm – opcja oprawy na ramie 2 cm oraz +9 cm jeśli planujemy zamówić obraz na ramie 4 cm).

W poniższym przykładzie prezentujemy konfigurację dla obrazu oprawionego na ramie 2 cm z zadrukowanymi bokami. Czyli chcąc zamówić obraz 90×60 cm w polu wymiary wpisujemy 95 x 65 cm.

określamy wielkość wydruku
 • Rozmieszczenie zdjęć w projekcie. Program oferuje nam możliwość kilku różnych ustawień naszych zdjęć. Najlepszą metodą jest tutaj sprawdzenie dostępnych opcji i wybranie tej która nam najbardziej odpowiada.
kolaż do druku
rozmieszczamy zdjęcia w projekcie
 • Po wyborze układu naszego kolażu możemy go dostosować według naszych preferencji dodając przykładowo ramkę oddzielającą zdjęcia, możemy również zmienić kolejność zdjęć (chwytając i przeciągając myszką).

Mamy tutaj również możliwość na dokonanie zmiany orientacji naszego projektu (pion lub poziom).

Po prawidłowym ustawieniu naszych zdjęć klikamy przycisk Utwórz kolaż

projektujemy kolaż ze zdjęć
ustawienia końcowe kolażu

Korekty poprawki oraz dodawanie tekstu do kolaży na płótnie.

Na tym etapie możemy wprowadzić poprawki jakościowe do naszego projektu kolażu bądź też dodać tekst (dedykację do obrazu).


Jeśli nie chcemy nic zmieniać przechodzimy do opcji zapisywania naszego projektu (pomijamy następny krok).

gotowy projekt kolażu
retusz i poprawa naszej pracy
 • Obrazy z bokami zadrukowanymi zdjęciem. Dodając tekst pamiętajmy że boki obrazu będą zawijane na boczne krawędzie ramy dlatego nie należy umieszczać tekstu przy krawędziach naszego projektu (minimalny odstęp od krawędzi to 4 cm). Dobrym sposobem jest umieszczenie tekstu w środkowej części.

  Dla obrazów z białymi bokami tekst może znajdować się przy krawędziach obrazu (wystarczy zachować mały margines orientacyjnie ok 1 cm lub więcej).
dodajemy napis na obrazie
wprowadzamy dedykację na obrazie
 • Zapisujemy nasz kolaż na dysku. Klikamy Plik -> Zapisz jako …
zapisujemy projekt kolażu
zapisujemy projekt kolażu na dysku
 • Wybieramy miejsce gdzie chcemy zapisać nasz kolaż np. Pulpit wpisujemy nazwę i klikamy przycisk zapisz.
google picasa

Gotowe! Nasz projekt kolażu jest gotowy do druku na płótnie w formacie 90×60 cm z zadrukowanymi bokami oraz oprawą na ramie 2cm. Wystarczy przejść na stronę naszego kreatora, wgrać zdjęcie, ustawić format oraz złożyć zamówienie.

Fotookolaż na płótnie

A tak oto prezentuje się nasz fotokolaż wydrukowany na płótnie i oprawiony ramie. Kolaże ze zdjęć to bardzo atrakcyjna forma na stworzenie ciekawej historii opowiedzianej za pomocą dobrze ułożonych zdjęć.

Kolaże na płótnie
kolaż ze zdjęciami wydrukowany na płótnie

Najważniejszym przy projektowaniu kolaży ze zdjęć jest właściwe ułożenie fotografii

Przesyłając do nas zdjęcia tak naprawdę nie mamy pojęcia w jaki sposób je ułożyć, które zdjęcie jest ważniejsze, które powinno znaleźć się w centrum uwagi i które powinno być najbardziej wyeksponowane.


Projektowanie kolaży we własnym zakresie zyskujemy pełne możliwości jego personalizacji i edycji co daje nam gwarancję oszczędności czasu oraz satysfakcję tego że sami wykonaliśmy projekt 😉

Do zaprojektowania kolażu potrzebujemy:

 • zdjęcia które chcemy umieścić w naszym projekcie kolażu
  Bardzo ważne aby wybrać fotografie najwyższej rozdzielczości, takie które dobrze wyglądają na monitorze, nie posiadają rozmyć są dobrze doświetlone i wykadrowane.
  Należy unikać zdjęć z portali typu facebook bądź przesłanych za pomocą MMS lub Messengera gdyż serwisy te optymalizują grafikę zmniejszając jej rozdzielczość przez co zdjęcia i nie nadają się do druku.
 • Program w którym przygotujemy nasze kolaże na płótnie.
  Picasa do pobrania z naszej strony: pobierz Google Picasa.
  Należy go zainstalować na komputerze i uruchomić.
  Działa na systemach Windows Xp, Vista, 7, 8 oraz 10
 • Trochę wolnego czasu, inspiracji i chęci.

Kolaże ze zdjęć jako obrazy na płótnie

Zamawianie obrazów z motywem kolaży nie różni się niczym od druku pojedynczego zdjęcia na płótnie. Wystarczy przejść do kreatora obrazów wgrać projekt oraz złożyć zamówienie.

Sprawdź cennik zdjęć na płótnie w formie kolaży