Dwa główne formaty, które spotkamy w fotografii cyfrowej, to format RAW oraz JPEG. Zastanawiasz się który wybrać i czy faktycznie ma to, aż tak duże znaczenie? Oto wielkie porównanie, które rozwieje wszystkie Twoje wątpliwości.

Zaczynając przygodę z fotografią, każdy z nas zadawał sobie pytanie, który z formatów powinien wybrać. Obydwa przecież zapisują zdjęcia na karcie naszego aparatu, więc w czym problem? Otóż różnica jest całkiem spora, zwłaszcza w momencie, gdy chcemy poddać obróbce nasze zdjęcie. 

Format RAW

Jak sama nazwa wskazuje, jest to surowy format plików, czyli oryginalny, nieprzetworzony. Prosto z matrycy aparatu. Umożliwiający zarejestrowanie praktycznie każdego szczegółu, który widoczny jest na wizjerze. Dzieje się tak, ponieważ format RAW umożliwia zarejestrowanie znacznie większej ilości szczegółów. Ten format umożliwia zarejestrowanie największej liczby szczegółów z pośród wszystkich typów plików rastrowych.

Czym się charakteryzuje format RAW:

Pozytywne aspekty:

  • wysoka jakość – ten format przechowuje największą liczbę danych, co skutkuje najwyższą jakością obrazu. Zawiera największa liczbą szczegółów w stosunku do innych formatów.
  • pełna kontrola – obróbka zdjęć w tym formacie pozwala na pełną kontrolę np. nad balansem bieli, zmodyfikowanie jasności , korekcji gamma, kontrastu i innych parametrów, bez utraty jakości.
  • duży zakres kolorów – format RAW może posiadać, aż o miliony kolorów więcej w stosunku do np. formatu JPEG
  • możliwość konwersji –  aby utworzyć obraz HDR lub panoramiczne, wystarczy scalić pliki następnie można je dalej edytować.

Negatywne aspekty:

  • większy rozmiar plików – pliki RAW jest zazwyczaj większy niż JPEG, co wymaga więcej miejsca na karcie pamięci, oraz wymaga większej mocy obliczeniowej do przetwarzania,
  • wymagania dotyczące przetwarzania i problemy ze zgodnością formatu – nie każdy z programów, czy urządzeń jest w stanie otworzyć ten plik, co wiąże się z obowiązkiem konwersji,

 Czym się charakteryzuje format JPEG

JPEG – Joint Photographic Expert Group tak nazywa się organizacja, która w latach 80 wprowadziła standard obrazów cyfrowych. Jest to format plików rastrowych, który kompresuje obraz, aby zmniejszyć rozmiar pliku. Jest najbardziej popularnym i powszechnym formatem obrazu na całym świecie. Ze względu na swoją kompatybilność, kompaktowość i gotowość do użycia.

Czym się charakteryzuje format JPEG

Do plusów można zaliczyć:

  • mniejszy rozmiar plików – zajmuje znacznie mniej miejsca na karcie pamięci, niż plik RAW
  • wymagania dotyczące odtwarzania – pliki w tym formacie, są od razu gotowe do użycia – możesz od razu je udostępniać drukować, otwierać w różnych urządzeniach,
  • obróbka –  w porównaniu do plików RAW obróbka jest znacznie szybsza ze względu na szybkość przetwarzania,  

Do negatywnych cech natomiast:

  • niższa jakość – format JPEG korzysta z kompresji stratnej, co wiąże się z utratą jakości obrazu,

mniejsza kontrola – ograniczona ilość informacji w plikach JPEG wiąże się z ograniczonym zakresem korekty postprodukcyjnej,

Reasumując, każdy z powyższych formatów ma swoje miejsce i ogromne zastosowanie w fotografii. Format RAW daje większą jakość i kontrolę, jednak wymaga więcej pracy poza aparatem. Z Kolei format JPEG jest od razu gotowy do użycia oszczędzając sporo czasu, jednak kosztem jakości. Dlatego warto zrozumieć różnice między nimi i wybrać format w zależności od sytuacji, w której się znajdujesz.