Czas naświetlania jest jednym z trzech filarów fotografii, stojący obok przysłony i czułości ISO. W związku z tym ma kluczowe znaczenie dla ekspozycji fotografii, czyli  między innymi właściwego naświetlenia obrazu. W dalszej części artykułu postaram wyjaśnić, jak ogromne znaczenie ma on w fotografii.

Czym jest czas naświetlania?

Czas naświetlania jest to czas, w którym światło przechodzi przez obiektyw i pada na materiał światłoczuły rejestrując obraz. Zarówno w fotografii  cyfrowej jak i analogicznej, czas naświetlania odnosi się do czasu, przez który migawka jest otwarta, umożliwiając światłu dotarcie do matrycy i rejestrowanie obrazu. Czas ten mierzony jest w sekundach lub jej częściach, takich jak 1/1000 sekundy, 1/250 sekundy itp.

Krótszy czas naświetlania oznacza, jest równoznaczne z tym, że migawka otwarta jest przez krótszy okres czasu. Umożliwia to rejestrowanie obiektów w ruchu, unikając jednocześnie rozmycia obrazu. Dłuższy czas naświetlania, to taki jak np 1/30, 1s, ale może również wynosić nawet godziny.  Zbyt długi czas naświetlania bardzo często doprowadza do rozmycia obiektu spowodowanego jego ruchem, bądź ruchem aparatu. 

Czas naświetlania, tak jak już wspominaliśmy, jest kluczowym elementem ekspozycji fotografii. Wpływający bezpośrednio na ostateczny wygląd zdjęcia.

Czas naświetlania pełni kilka istotnych funkcji : 

  1. Kontrola ekspozycji: 

Czas naświetlania jest jestem z trzech filarów trójkąta ekspozycji. Dzięki odpowiedniemu manewrowaniu każdym z nich, jesteśmy w stanie robić zdjęcia w różnych warunkach oraz różnej specyfice nadal zachowując wysoką jakość zdjęcia.

  1. Kontrola ruchu: 

Dzięki niemu możemy fotografować obiekty w ruchu. Z kolei na odwrót. Wydłużając czas naświetlania jesteśmy w stanie na przykład uzyskać efekt mgły wodospadu, bądź zrobić zdjęcie gwieździstego nieba. 

  1.  Kontrola głębi ostrości: 

Czas naświetlania może wpływać na głębię ostrości. Dłuższy czas naświetlania przy małej przysłonie może spowodować większą głębię ostrości, co oznacza większy zakres, w którym obiekty będą wyraźnie widoczne. Z kolei krótszy czas naświetlania przy dużej przysłonie może skoncentrować ostrość na jednym obszarze, co prowadzi do mniejszej głębi ostrości i rozmycia tła.

W praktyce, czas naświetlania jest jednym z podstawowych parametrów, które fotograf musi kontrolować, aby osiągnąć zamierzone efekty w fotografii, zarówno pod względem ekspozycji, rejestrowania ruchu, jak równie uzyskania specyficznych efektów artystycznych.