Wykonanie zdjęcia to nie wszystko. Aby uzyskać efekt, który zapiera dech w piersiach, warto obrobić zdjęcie w taki sposób, aby wyróżniało się przepięknymi barwami i nie tylko. Nie wiesz, jak ładnie przerobić zdjęcie?

W poniższym artykule podpowiadamy, w jaki sposób edytować fotografię, aby nadać jej jeszcze więcej efektów. Przeczytaj poradnik, w którym krok po kroku wskazujemy jak ładnie przerobić zdjęcie!

zdjęcie po edycji
zdjęcie po edycji

Obróbka zdjęcia – jak wygląda każdy etap edycji fotografii?

Aby zobrazować nieco proces wykonywania i obróbki zdjęcia, poniżej znajdziesz etapy, które obrazują każdy krok w trakcie robienia wykonywania. W związku z tym cały proces obróbki zdjęcia rozpoczyna się od:

 1. Ustawienie aparatu, czyli dobranie odpowiedniej wartości przysłony, czasu migawki oraz ISO do fotografowanego obiektu.
 2. Zapis wykonanego zdjęcia do odpowiedniego formatu. Możesz tutaj wybrać JPG lub RAW. Przy czym, jeśli chcesz wyciągnąć ze zdjęcia maksymalny potencjał, to zdecyduj się na zapis do RAW.
 3. Zgranie zdjęcia na komputer oraz rozpoczęcie jego edycji w dedykowanym do tego programie do obróbki zdjęć – najlepszym rozwiązaniem jest edycja w Adobe Lightroom lub Adobe Photoshop.
 4. W początkowej fazie przeróbki zdjęcia należy odpowiednio edytować perspektywę kadru. Mianowicie wyprostować lub wykadrować zdjęcie.
 5. Następnym krokiem jest ustawienie balansu bieli, temperatury, kontrastu, jasnych i ciemnych odcieni, tekstury, jasności, saturacji, jak również ekspozycji.
 6. Po czym warto popracować nad krzywymi, dopasowując ich wartość do wyglądu zdjęcia, jaki chcesz uzyskać.
 7. Po wykonaniu tego etapu skorzystaj z funkcji iluminacji, barwy oraz nasycenia zmieniając ich parametry suwakiem.
 8. Na dodatek warto ustawić cienie, półcienie oraz podświetlenia.
 9. Na przed ostatnim etapie warto starannie wyostrzyć zdjęcie, jednak pamiętaj, aby nie przesadzić z korektą. Zbyt obfite wyostrzenie prowadzi do efektu niepotrzebnego szumu.
 10. Na końcu możesz dodatkowo w fajny sposób dodać efekty lub usunąć niepotrzebne elementy z fotografii wykorzystując w tym celu Adobe Photoshop i pracę na maskach.

Warto dodać, że jeśli zależy Ci na prostszym i szybszym wykonaniu i obrobieniu zdjęcia, to możesz zdecydować się na wybranie odpowiedniego presetu, innymi słowy możesz skorzystać z gotowych filtrów, które oferuje wybrane narzędzie np. Adobe Lightroom. Po czym zapisać plik do odpowiedniego formatu – np. JPEG z sRGB.

Jak ładnie przerobić zdjęcie? Na co zwrócić uwagę?

Podczas przerabiania zdjęcia najważniejsze jest wykonanie tego procesu w odpowiednim edytorze, gdzie do najlepszych zalicza się Adobe Lightroom oraz Adobe Photoshop. Co więcej, bardzo ważny jest sam proces wykonywania zdjęcia. Obiekt, który obrazuje zdjęcie, powinien być dobrze wyostrzony, z kolei tło powinno być z doskonałym bokeh – zwłaszcza w zdjęciach portretowych. Na dodatek ważny jest zapis fotografii na samym aparacie cyfrowym – najlepiej, aby był w formacie RAW.

Z kolei zapis z programu do JPG powinien być w przestrzeni barw przynajmniej sRGB. To odwzorowanie kolorów poprawnie odczytują wszystkie urządzenia elektryczne. Co więcej, nawet wysyłając zdjęcie do druku, większość drukarni prosi właśnie o taką przestrzeń. Na dodatek zobacz czy masz poprawnie skalibrowany monitor, który umożliwia odczytywanie odpowiednich kolorów. O tej czynności duża część początkujących fotografów może nie zdawać sobie sprawy, a poprawnie dopasowana przestrzeń barw w monitorze, to tak naprawdę połowa sukcesu podczas obróbki zdjęcia.

Jakie są najlepsze programy do przerabiania zdjęcia?

Obecnie możesz spotkać się z wieloma programami do przerabiania zdjęć. Wybrane z nich są w postaci oprogramowania lub aplikacji. Występują również darmowe edytory graficzne w mediach społecznościowych np. na Instagramie lub Facebooku. Do najpopularniejszych możemy zaliczyć:

Porównując je wszystkie, bez wątpienia prym wiedzie pakiet od Adobe, czyli Lightroom oraz Photoshop. Są to płatne oprogramowania, które możesz zdobyć przez wykup miesięcznej lub rocznej licencji. Jednak jeśli zależy Ci na profesjonalnej przeróbce zdjęcia, które będzie zapierało dech w piersiach, to zdecyduj się właśnie na te rozwiązania.

Podsumowanie

 • Obróbka zdjęcia dzieli się na kilkanaście etapów. Pierwszym jest ustawienie odpowiednich parametrów aparatu fotograficznego.
 • Aby wyciągnąć maksimum możliwości ze zdjęcia, warto zapisać je z pozycji aparatu do formatu RAW.
 • Do polecanych programów graficznych zalicza się Adobe Lightroom oraz Photoshop.
 • Pamiętaj, aby w trakcie edycji dopasować barwy, jasność, cienie, ekspozycję czy kontrast do własnego gustu. Pamiętaj, że to Ty powinieneś być zadowolony z własnej edycji zdjęcia.
 • Przerabiać zdjęcie możesz w darmowych aplikacjach online lub zdecydować się na zakup płatnego oprogramowania, które daje dużo więcej możliwości.
 • Zdjęcie w edytorze możesz rozjaśnić, przyciemnić, nadać głębie ostrości oraz wiele innych!
 • Pamiętaj, aby zapisać zdjęcie do odpowiedniego formatu. Najczęściej polecanym jest JPG w przestrzeni barw sRGB.
 • Podczas profesjonalnej edycji pamiętaj, aby zadbać o prawidłową kalibrację monitora.

FAQ

Jak dobrze przerobić zdjęcie?

Cała przeróbka zdjęcia składa się z przynajmniej 10 kroków. W pierwszej kolejności poleca się odpalenie zdjęcia w programie graficznym w formacie RAW. Kolejnym krokiem jest wybranie opcji, która umożliwia kadrowanie i przycinanie. Następnie należy popracować nad kolorem, barwą, tonacją, ekspozycją oraz światłem. Na samym końcu należy zapisać fotografię np. do JPG w przestrzeni sRGB.

Jak przerobić zdjęcie na Instagramie?

W przypadku przeróbki zdjęcia na Instagramie powinieneś załączyć zdjęcie do pola dodawania w formacie JPG. Po czym wyświetli się edytor, który umożliwia pełną obróbkę fotografii. Dla ułatwienia na Instagramie masz dostępne filtry, dzięki którym przez jedno kliknięcie możesz dopasować odpowiednią barwę. Ostatnim etapem jest zapis zdjęcia nn komórkę – nie musisz go dodawać bezpośrednio na swoim profilu na Instagramie.

W czym najlepiej przerabiać zdjęcia?

Kiedy chcesz szybko przerobić zdjęcie, to możesz do tego celu wykorzystać: Adobe Photoshop Express, Instagrama, Facebooka czy Canve. Z kolei, jeśli zależy Ci na profesjonalnej przeróbce, to wykorzystaj w tym celu bardziej rozbudowane programy, takie jak Adobe Lightroom lub Adobe Photoshop.