Nie wiesz, jak wykonać piękny bokeh, który sprawia, że zdjęcie nabiera zupełnie innych barw? Chcesz uzyskać nieskazitelnie, delikatnie rozmyte tło, w którym tonacja przechodzi płynnie i równomiernie? W poniższym wpisie wskazujemy jak uzyskać zjawiskowe rozmycie. Zobacz, czym jest i jak zrobić efekt bokeh aparatem! Wskazujemy jak ustawić parametry dla aparatów cyfrowych oraz tych wbudowanych w smartfonach!

Co to jest bokeh w fotografii?

Bokeh jest to rozmycie tła na zdjęciu, w drugim planie poza głębią ostrości, które uzyskuje się w trakcie fotografowania aparatem cyfrowym lub smartfonem. Do wykonania tego zjawiska potrzebne jest odpowiednie ustawienie parametrów, takich jak ostrość, wartość przysłony czy czas naświetlania. Warto dodać, że bokeh może znacznie się różnić od marki aparatu, obiektywu, jak również od samej przeróbki. Co więcej, aby uzyskać miękki i wyraźny efekt bokeh bez szumu i innych niepożądanych czynników, należy umiejętnie dopasować parametry, źródło światła oraz dobrać odpowiednią ogniskową do fotografowanego obiektu. Warto również wspomnieć, że określenie bokeh jest to transliteracja japońskiego słowa „bo-ke”, które w wolnym tłumaczeniu znaczy rozmycie.

Jaki aparat i obiektyw do uzyskania efektu bokeh?

Do uzyskania atrakcyjnego efektu bokeh potrzebny jest dobry sprzęt fotograficzny, który umożliwi wykonanie miękkiego tła. Jeśli zależy Ci na zjawiskowym efekcie, to uzyskasz go, wykorzystując aparat cyfrowy (najlepiej bezlusterkowiec) oraz odpowiednio dopasowany obiektyw, który tak naprawdę odgrywa najważniejszą rolę w trakcie wykonania tego efektu optycznego. Po pierwsze dopasowując obiektyw, musisz mieć na uwadze 4 parametry: ogniskową, rodzaj obiektywu, zakres przysłony oraz markę, o których piszemy nieco więcej poniżej.

Obiektyw stałoogniskowy czy zmiennoogniskowy – który lepszy do rozmytego tła?

Fotografując aparatem cyfrowym, pewnie już wiesz, że masz do dyspozycji dwa typy obiektywów:

  • stałoogniskowe,
  • zmiennoogniskowe.

Obiektyw stałoogniskowy to urządzenie, w którym nie ma możliwości zmiany długości ogniskowej, tzw. zoomu. Ogniskowa jest w tym przypadku na tym samym poziomie. Z kolei zmiennoogniskowe są to obiektywy, które mają płynną regulację długości ogniskowej. Jednak, który z nich wybrać do uzyskania przepięknego i kreatywnego rozmycia tła? Oba obiektywy umożliwiają wykonanie bokeh. Jednak porównując je oba, bez wątpienia najlepszy efekt uzyskasz obiektywem stałoogniskowym.

Jaką ogniskową wybrać do uzyskania efektu bokeh?

Kolejnym krokiem do uzyskania bokeh na zdjęciu jest dopasowanie samej ogniskowej. Reguła jest prosta – im dłuższa ogniskowa tym z reguły lepsze rozmycie tła. Ponadto im obiekt znajduje się dalej od Ciebie, jako fotografa, tym zakres ogniskowej powinien się zwiększać. Wiadomo jest, że właściwość ta zależna jest od obiektu, który fotografujesz, panujących warunków oświetleniowych, jak również odległości, z której robisz zdjęcie. Dla przykładu, wykonując zdjęcie portretowe do uzyskania widocznego efektu bokeh, idealną ogniskową będzie minimum 85 mm, a jeszcze lepszą 105 mm. Nieco inny zakres musisz użyć w przypadku fotografii zwierząt, np. fotografując ptaki, najlepszym zastosowaniem będzie użycie obiektywu z ogniskową minimum 200-600 mm. Tak naprawdę ten parametr musisz dopasować metodą prób i błędów, jak również do odległości i obiektu, jaki fotografujesz.

Jaki zakres przysłony obiektywu do zrobienia bokeh?

Dobry bokeh wykonasz tylko i wyłącznie jasnym obiektywem. W związku z tym koniecznie zobacz na zakres przysłony, który oferuje obiektyw. Do uzyskania rozmytego tła, najlepiej, aby przysłona nie była większa niż F/2.8. Tak naprawdę im jaśniejszy obiektyw, tym więcej możliwości zwłaszcza w trakcie wykonywania zdjęć w niesprzyjających warunkach oświetleniowych.

Jaka marka obiektywu do dobrego bokeh – Nikor, Sigma, Canon, Tamron czy Sony?

Istotne znaczenie podczas wykonywania efektu bokeh na zdjęciu ma sama marka obiektywu. Oczywiście obiektyw powinien posiadać mocowanie dopasowane do aparatu, który posiadasz. Zrobisz zdjęcie z bokeh za pomocą takich obiektywów jak:

Jednak porównując działanie ich wszystkich, pionierem w wykonywaniu pięknego efektu bokeh jest Sigma – zwłaszcza modele 85 oraz 105 mm. Co więcej, nawet fotografując obiektywem stałoogniskowym 35 mm z tej marki, jesteś w stanie uzyskać przepiękne i rozmyte tło!

Jak zrobić efekt bokeh aparatem? – czyli piękne rozmyte tło

Aby uzyskać efekt bokeh w tle, należy odpowiednio dopasować parametry, które mogą się nieco różnić od użytego aparatu. Nie wiesz, jakich ustawień użyć, tak aby uzyskać naturalny efekt bokeh? Przeczytaj poniżej jak zrobić efekt bokeh aparatem cyfrowym, a jak smartfonem!

Jak uzyskać efekt bokeh aparatem cyfrowym?

Aby wykonać zdjęcie aparatem cyfrowym z efektem bokeh, w pierwszej kolejności musisz ustawić wszystkie parametry manualnie. Z pozycji automatycznego ustawienia będzie trudno uzyskań jak najlepszy efekt. Warto dodać, że tryb manualny pozwala wybrać przysłonę i czas otwarcia migawki. Ponadto możesz wygodnie dobrać ISO i pozostałe ustawienia, które dodatkowo przyczynią się do uzyskania pożądanego efektu. Ogólnie parametry aparatu do otrzymania rozmytego tła zależne są od warunków oświetleniowych, zastosowanego obiektywu oraz aparatu. Jednak mimo to można stwierdzić, że da się uzyskać efekt, stosując jedną prostą regułę. Mianowicie otwór przysłony powinien być szeroki (najniższy zakres dla wybranego obiektywu np. F/1.4), ISO ustawione na najniższym poziomie w zakresie do 200, z kolei dostrojenie światła powinno odbywać się poprzez dopasowanie czasu migawki. Polecamy wykonać kilka zdjęć i sprawdzić, czy taki efekt jest przez Ciebie pożądany.

Jak zrobić rozmyte tło telefonem?

Uzyskanie rozmytego tła z wykorzystaniem telefonu odbywa się podobnie jak w przypadku aparatu cyfrowego.  Warto dodać, że tutaj jest nieco utrudnione zadanie, ponieważ większość smartfonów wyposażonych jest w aparaty szerokokątne. Jednak mimo wszystko zasada jest taka sama. Najlepiej ustawiać tryby z pozycji manualnej, gdzie przysłona powinna być szeroka, natomiast ISO na najniższym poziomie. Regulacja powinna odbywać się co najwyżej przez zmianę czasu naświetlania.

Przykłady zdjęć z Bokeh

Podsumowanie – jak uzyskać i czym jest bokeh?

  • Bokeh to, innymi słowy, rozmycie tła tuż za pierwszym planem, który powinien być ostry.
  • Do uzyskania bokeh potrzebny jest aparat cyfrowy wyposażony w obiektyw o długiej ogniskowej.
  • Im w obiektywie większa ilość listków przysłony, tym efekt bokeh wygląda lepiej i jest bardziej zaokrąglony.
  • Jednymi z polecanych obiektywów do wykonania zjawiskowego bokeh są te marki Sigma.
  • Możesz uzyskać rozmyte tło, również stosując w tym celu smartfon. Jednak mimo wszystko najlepszy efekt uzyskuje się aparatem cyfrowym.
  • Podczas doboru obiektywu do boke dopasuj jego rodzaj, markę, ogniskową, jak również zakres przysłony.
  • Na efekt rozmytego tła ma wpływ obiektyw, dopasowanie parametrów, warunki oświetleniowe, jak również sam aparat.
  • Efektowne fotografie z efektem bokeh świetnie się prezentują jako zdjęcia na płótnie
efekt rozmytego tła (bokeh) na fotoobrazie
efekt rozmytego tła (bokeh) na fotoobrazie

FAQ

Co to jest bokeh w fotografii?

Bokeh jest to piękne rozmyte tło tuż za pierwszym planem, który powinien być ostry. Zdjęcie bokeh można otrzymać po wcześniejszym dopasowaniu obiektywu do aparatu, jak również parametrów do warunków oświetleniowych, które panują w trakcie wykonywania zdjęcia.

Jak zmienić kształt bokeh?

Kształt bokeh zależny jest od liczby listków przysłony. Im liczba listków w obiektywie jest większa, tym bokeh na zdjęciu wychodzi bardziej zaokrąglony, co jest bardzo pożądanym zjawiskiem.

Jak uzyskać efekt rozmycia tła?

Aby uzyskać rozmyte tło na zdjęciu, należy odpowiednio dopasować sprzęt oraz parametry w trakcie robienia zdjęć. Poleca się wybierać obiektyw z długą ogniskową. Ponadto bokeh uzyskasz tylko przy wykorzystaniu jasnego obiektywu, którego zakres wynosi maksymalnie F/2.8. Przy ustawieniach zastosuj najniższe ISO. Ponadto otwór przysłony powinien być szeroki. Z kolei całe dopasowanie jasności obrazu odbywa się przez zmianę czasu naświetlania migawki.