Z tego artykułu dowiesz się:
- Czym jest obiektyw kitowy, jego wady i zalety
- Obiektyw stałoogniskowy, jego wady i zalety
- Obiektyw zmiennoogniskowy, jego wady i zalety
Zarówno zaczynając przygodę z fotografią, jak również będąc specjalistą w tej dziedzinie, aby otrzymać dobre zdjęcie należy skupić się na zakupie odpowiedniego obiektywu, idealnie skrojonego na nasze potrzeby.
Jest to trudny zakup zwłaszcza dla początkującego fotografa, w momencie gdzie nie wybrał jeszcze swojej specjalności i jeszcze nie wie co chce fotografować.
Na szczęście z pomocą przychodzi obiektyw “kitowy” często załączany przy zakupie body aparatu.
Co to jest kitowy obiektyw?
Jest to stosunkowo tani obiektyw i przy tym bardzo uniwersalny, zrobisz nim zdjęcia zarówno o szerokim kącie widzenia, jak również portretowe. Niestety uniwersalność tego obiektywu wiąże się z tym, że zdjęcia nie będą równie ostre jak w przypadku bardziej wyspecjalizowanych obiektywów.
Obiektywy kitowe zaliczamy do grypy zmienniogniskowych.
Wady obiektywu kitowego
Do jego wad zaliczyć można:
- małą światłoczułość
- średnią jakość obrazu
- przeciętna jakość wykonania
Zalety obiektywów kitowych
Do plusów bez wątpienia można zaliczyć:
- cenę – zazwyczaj dodawany do body w standardzie
- szeroki zakres pracy
- niewielką wagę
Dzięki niemu możemy również nauczyć się obsługi naszego aparatu poprzez testowanie różnego rodzaju ustawień, jak na przykład ISO, ekspozycje, tryb pracy migawki czy balans bieli.
Pomoże również sprawdzić jaki rodzaj fotografii sprawia nam największą przyjemność, aby następnie kupić obiektyw skrojony idealnie do naszych potrzeb.
Taki obiektyw zdecydowanie pomoże nam przyjść o krok dalej, do świata fotografii.
Zaczynając naszą przygodę z obiektywami należy na początek rozróżnić dwa pojęcia obiektyw stałoogniskowy i zmiennoogniskowy
Czym jest obiektyw stałoogniskowy?
Obiektywy stałoogniskowe – Obiektywy stałoogniskowe są to obiektywy, które mają jedną, zablokowaną konstrukcyjnie długość ogniskową. Ich rozstrzał waha się od ultra-szerokiego (szeroki kąt widzenia) do super-tele (wąski kąt widzenia).
Ogromną przewagą obiektywów stałoogniskowych jest rozdzielczość generowanego obrazu, która przeważnie przewyższa tę, którą otrzymamy przez zoomy. Dodatkowo – technologicznie istnieje możliwość konstruowania obiektywów tak, by były znacznie jaśniejsze niż obiektywy zmiennoogniskowe np. 1:1,8; 1:1,4 czy nawet 1:0,95 (Voiglander Nokton). Cechują się brakiem możliwości przybliżania i oddalania. Skutkuje to mniejszą wszechstronnością obiektywu, co wiąże się z koniecznością podchodzenia, bądź oddalania się względem obiektu, w celu uchwycenia odpowiedniego kadru. Obiektyw cechuje wyższa jasność, a ze względu na prostszą konstrukcję oraz optymalizację optyki dla danej i konkretnej konstrukcji oferują obraz cechujący się znacznie lepszą jakością i ostrością.
Dodatkowo obiektywy stałoogniskowe są znacznie mniejsze i lżejsze, co z bez wątpienia jest dużym plusem jeśli dużo podróżujemy z aparatem.
Wady i zalet obiektywów stałoogniskowych:
- małą uniwersalność, zazwyczaj potrzebujemy kilku wersji o różnych ogniskowych by wygodnie pracować
- topowe konstrukcje = wysoka cena
- jaśniejsze od obiektywów zmiennoogniskowych
- precyzja (ostrość) i jakość obrazu
- prostsza konstrukcja (mniej soczewek oraz elementów mechanicznych) wpływa na mniejsze rozmiary i niższą wagę obiektywów
- świetnie się sprawdzają do wykonywania zdjęć efektem bokeh
Do obiektywów które występują w formie stałoogniskowej można zaliczyć np.
- Tilt-shift,
- Rybie oko,
- obiektywy do makrofotografii,
- obiektyw stałoogniskowy portretowy,
Co to jest obiektyw zmiennoogniskowy?
Obiektywy zmiennoogniskowe – obiektywy o różnej długości ogniskowej – cechują się płynną regulacją długości ogniskowej. Długość ogniskowej zmienia się na skutek ruchomego układu, składającego się najczęściej z kilkunastu soczewek.
Obiektywy tego typu opisuje się za pomocą przedziału zakresu ogniskowych np. 24-70mm lub jako stosunek dłuższej ogniskowej, do długości krótszej ogniskowej 70/24. Powyższe obiektywy pozwalają nam uzyskanie różnych kątów widzenia bez konieczności zmiany odległości w stosunku obiektu który fotografujemy. Dodatkowo warto wiedzieć, że w niektórych obiektywach wartość F- przysłony zmienia się wraz z ustawieniami ogniskowej, dlatego przy różnym użyciu zooma, ilość światła która dostaje się do obiektywu będzie zmienna.
Wady i zalety obiektywów zmiennoogniskowych:
- tanie wersje podstawowe (kitowe), wyższa półka = wysoka cena
- duża uniwersalność
- zazwyczaj ciemniejsze w porównaniu do obiektywów stałoogniskowych
Do obiektywów zmiennoogniskowych możemy zaliczyć np.
- obiektyw kit – najczęściej dołączany podczas zakupu do aparatu – uniwersalny i tani.
- teleobiektywy reporterskie – w tych obiektywach zakres ogniskowych mieści się w przedziale 24-70mm i 70-200mm – dane obiektywy cechują się wysoką jasnością i jakością obrazu.
- zerokątne rektylinearne – cechują się szerokim polem widzenia, jednak bez równoczesnego zaokrąglania obrazu, skutkuje to bardzo naturalnym odwzorowaniem obrazu
- superzoom– w tym obiektywie zakres ogniskowej wynosi 20-300mm, cechuje się zmienną jasnością oraz średnią jakością obrazu. Są stosunkowo niewielkie i uniwersalne, co sprawiło, że często używane są przez turystów.
W momencie podejmowania decyzji dotyczącej zakupu, ważne abyśmy sprecyzowali swoje potrzeby i wybrali obiektyw, który jest w stanie nam zapewnić obraz taki, jaki faktycznie potrzebujemy. Pod uwagę zawsze należy wziąć zainteresowania oraz ulubiony sposób fotografowania. Gdy odpowiemy sobie na te pytania i sprecyzujemy nasze oczekiwania możemy zabrać się do wybierania obiektywu. Wtedy z pewnością łatwiej nam będzie uniknąć rozczarowań i cieszyć się udanymi zdjęciami.