Bardzo często zadajecie nam pytanie, jak czyścić i konserwować obrazy drukowane na płótnie? Zalecenia odnośnie czyszczenia oraz zachowania trwałości obrazów drukowanych są bardzo podobne, jak w przypadku obrazów malowanych tradycyjnie. Najważniejsza zasada z każdym obrazem należy obchodzić się maksymalnie ostrożnie.

Obrazy najczęściej potrzebują tylko odkurzenia, zwłaszcza jeśli były niewłaściwie przechowywane, lub też wiszą od dłuższego czasu. Na obrazach w sposób naturalny zbiera się kurz – tak jak na innych przedmiotach w domu. Jeśli obraz jest bardzo cenny, warto oddać go do profesjonalnej konserwacji – obrazy tradycyjnie malowane.

Jeśli decydujemy się wykonać czyszczenie we własnym zakresie. Trzeba jednak pamiętać, aby zrobić to w odpowiedni sposób i wykazać się dużą delikatnością, aby nie zniszczyć obrazu. Na czyszczenie warto poświęcić trochę czasu, gdyż jest to czynność, która wymaga precyzji, więc pośpiech jest tu niewskazany.

Czego unikać przy czyszczeniu obrazów:

  • nie należy używać chemii
  • nie należy czyścić na mokro czy wilgotno
  • unikać pocierania i ruchów kołowych – tarcia
  • nie używać do czyszczenia materiałów które pozostawiają tzw. „kłaczki” lub drobinki kurzu np. ręcznik papierowy

Zalecenia odnośnie czyszczenia obrazów:

  • wykonaj próbę na odwrocie obrazu lub jego najmniej widocznej części
  • używaj delikatnych ścierek np. mikro fibra, czyśck do kurzu z miękkim włosem
  • kurz można zdmuchnąć np. sprężonym powietrzem – unikamy wtedy bezpośredniego kontaktu z obrazem

Czym kierować się przy wyborze miejsca do zawieszenia obrazu?

Istotnym elementem wpływającym na trwałość obrazu jest wybór miejsca, gdzie go zawiesimy.

Należy unikać wieszania obrazów bezpośrednio pod grzejnikami, gdyż duża cyrkulacja powietrza, głównie w sezonie grzewczym, może spowodować znaczące zabrudzenie obrazu.

Należy też unikać miejsc o bardzo dużej ekspozycji słonecznej. Jeśli mamy taką możliwość to powinniśmy zawiesić obraz w miejscu, gdzie nie będzie on narażony na ciągłe i bezpośrednie promieniowanie UV. Nawet najlepsze i najodporniejsze materiały, nie uchronią narażonego przez wiele lat na działanie promieni słonecznych obrazu przed uszkodzeniem. Nie oznacza to jednak, że obrazy mamy wieszać w ciemnych miejscach.

Czyszczenie obrazu na płótnie

Przed czyszczeniem najlepiej jest wykonać próbę i zacząć czyszczenie od miejsca, które nie jest bezpośrednio widoczne np. tył obrazu, w ten sposób upewnimy się, czy wybrana przez nas metoda czyszczenia jest tą właściwą, a obraz nie zostanie w jakikolwiek sposób zniszczony. Jeśli na ściereczce pozostają ślady farby, to metoda nie jest odpowiednia i zniszczy obraz. Sposób czyszczenia zależy też od rodzaju druku. W zdecydowanej większości przypadków wystarczy jedynie usunięcie z obrazu kurzu. Można to zrobić za pomocą sprężonego powietrza. Zdmuchniemy wtedy kurz nie ingerując w obraz – czyszczenie bezdotykowe.

Obrazy wykonane drukiem ekosolwentowym należy czyścić delikatnie, wilgotną ściereczką.

Z kolei czyszczenie obrazu wykonanego drukiem pigmentowym, musi się odbywać przy pomocy suchej ściereczki, należy czyścić bardzo delikatnie i unikać tarcia. Przy czyszczeniu obrazu zawsze należy zachować dużą ostrożność.

Sprawdź również ofertę na zdjęcia na płótnie