W czasach mediów społecznościowych, w których każdy z nas nosi aparat w kieszeni, a sztuczna inteligencja zaszyta w aplikacji podpowiada zasady kompozycji – idealny kadr to za mało! Popularność na Instagramie nie zawsze zależy od dobrych zdjęć, ale często to właśnie ciekawe ujęcia potrafią przyciągnąć do nas odbiorców. Co jednak zrobić, by wyróżnić się spośród tysięcy estetycznych profili? Postaw na kinografiki i pomysłowe gify. Te aplikacje do wprawiania zdjęć w ruch pomogą ci podbić media społecznościowe!

ruchome zdjęcia na Instagramie

Pamiętasz jeszcze ruchome zdjęcia z Harry’ego Pottera? Gdy pierwszy raz na srebrnym ekranie ożywiono wyobrażenie J. K. Rowling o fotografiach, które się poruszają, sądziliśmy, że taki dzień nigdy nie nadejdzie. Jednak postęp technologiczny jest nieubłagany. Minęło zaledwie kilka lat, a każdy z nas posiada sprzęt pozwalający ożywić wspomnienia. Jednak wciąż nieliczni potrafią to zrobić – poznaj aplikacje do ruszania zdjęciami.

Ruchome zdjęcia, czyli kinografiki

Masz Iphone’a albo któryś z flagowców od Samsunga? A może inny, w miarę nowy model, który posiada opcję: „zdjęcie w ruchu”? Nie każdy znajdzie ją w swoim telefonie, ale warto sprawdzić. Często ludzie nie wykorzystują opcji „zdjęcie w ruchu”, sądząc, że chodzi o ustawienie parametrów aparatu pod robienie zdjęć poruszających się obiektów (na przykład biegaczy albo samochodów). Błąd! Funkcja „zdjęcie w ruchu” pozwala stworzyć króciutki film ze zdjęcia. Na przykład mój telefon Samsung S21 ma taką opcję wbudowaną i gdy ją włączę, robiąc jakiekolwiek zdjęcie – sztuczna inteligencja w tle stworzy klip. Potem mogę wybrać, czy interesuje mnie zdjęcie statyczne, czy w ruchu.

Nie masz tej opcji w telefonie? Nic straconego! W sklepie Google Play znajdziesz aplikację „Ruchome zdjęcia” od Research at Google. Pozwala ona nagrywać króciutkie klipy na telefonie ze starszym Androidem, które następnie możesz wykorzystać na Instagramie.

Jak ożywić zdjęcia? Te aplikacje nawet wprawią włosy w ruch!

Robienie zdjęć w ruchu to jeden ze sposobów, by ożywić nasze media społecznościowe krótkimi klipami, ale nie jedyny. Nie zawsze fotografowany obiekt jest wystarczająco magiczny… Czasem wystarczy drobiazg, by uczynić kompozycję ciekawszą – nad kawą mogłaby się unosić para, a płomień na świecy mógłby drżeć. Ale co zrobić, gdy mamy do dyspozycji wyłącznie statyczną fotografię? Wykorzystać aplikacje do wprawiania zdjęć w ruch!

Aplikacje do wprawiania zdjęć w ruch: Vimage i Pixaloop

Vimage i Pixaloop to prawdopodobnie dwie najpopularniejsze aplikacje, które pozwolą Ci ożywić fotografie. Obie występują w wersji płatnej i darmowej – wersja darmowa jest okrojona i generuje na zdjęciu znak wodny. Mimo tych ograniczeń można uzyskać naprawdę wspaniałe efekty! Obie aplikacje są do siebie bardzo podobne, przede wszystkim różnią się interfejsem i wyborem predefiniowanych efektów – to, którą aplikację wybierzesz, zależy od osobistych preferencji. Polecam przetestować obie i samemu podjąć decyzję. Ale co Vimage i Pixaloop tak naprawdę potrafią?

Aplikacja Vimage

Czynią… magię. Dzięki nim możesz między innymi:

  • dodać na zdjęciu efekt nieba z płynącymi chmurami,
  • umieścić smugę dymu nad papierosem, świeczką albo tak dopasować parametry efektu, by stworzyć parę nad filiżanką,
  • dodać magiczne rozbłyski albo dyskotekowe barwy,
  • sprawić, że obraz ożyje: poruszyć na zdjęciu wodę, włosy, a nawet wykorzystać efekt cząsteczkowy i sprawić, że element rozsypie się na drobne kawałki…

…a to tylko wąski wycinek możliwości, które oferują darmowe wersje aplikacji do wprawiania zdjęć w ruch. Tak naprawdę Vimage i Pixaloop to potężne narzędzia pozwalające przekształcić statyczną fotografię w małe dzieło sztuki.

Proste sposoby na ożywienie zdjęć na Instagram Stories

Nie masz czasu na naukę nowych aplikacji? A może szereg możliwości Cię przytłoczył i chcesz spróbować czegoś prostszego? Jeśli wrzucasz zdjęcie na Insta Stories możesz dodać proste efekty dymu, pary, konfetti i tak dalej za pomocą… gifów! Tak, wystarczy, że w wyszukiwarce wpiszesz odpowiednie słowa i jeśli dopisze Ci szczęście – znajdziesz dokładnie to, czego potrzebujesz. Jedną z popularniejszych przeróbek jest nałożenie na zdjęcie kawy zrobione z góry gifa… z ruszającą się kawą. Efekt wygląda całkiem naturalnie, a tak stworzoną planszę możesz wykorzystać na stories lub zapisać i dodać jako post.

Jak ożywić ludzi na zdjęciach?

Poruszanie elementami na zdjęciach, dodanie nieba i innych elementów to dość proste modyfikacje, jeśli się wie, jak je zrobić. Ale co z ludźmi? Czy jesteśmy w stanie ożywić człowieka na fotografii?

Z pomocą przychodzą aplikacje wykorzystujące sztuczną inteligencję!

Dzięki Reface możemy podłożyć swoją twarz pod krótki klip z celebrytą… Kto z nas nie marzył choć przez chwilę, by zostać ulubionym muzykiem albo aktorem? Teraz to możliwe. Wystarczy kilka kliknięć i nasza twarz znajdzie się na krótkim nagraniu. Ale Reface pozwala na więcej – od pewnego czasu można też nakładać na zdjęcie… miny. Efekty bywają komiczne, bo sztuczna inteligencja jeszcze nie do końca radzi sobie z tematem, ale patrząc na szybki rozwój technologii deep fake możemy być pewni, że wkrótce z trudem rozróżnimy mistyfikację od prawdziwego zdjęcia w ruchu.

Najlepsze aplikacje do tworzenia ruchomych zdjęć – ożyw swoje wspomnienia!

Przedstawione aplikacje pozwolą ożywić wspomnienia i sprawią, że nasz profil na Instagramie zyska przewagę nad innymi. Ale nie zawsze ożywiamy wspomnienia dla innych – czasem chcemy mieć je zawsze pod ręką… i nie muszą być ruchome.

Sylwia Błach

Zobacz również: