Profesjonalny fotograf poszukujący idealnych ujęć w trakcie Pierwszej Komunii nie jest tak zaskakującym widokiem, jak jeszcze kilka lat temu. Warto zadać sobie jednak pytanie, czy decydować się na taki dodatkowy wydatek. Z kilkoma poradami każdy jest w stanie zrobić dobrze prezentującą się sesję zdjęciową, która ubogaca komunijny album. Da to także okazję do poszukiwania nieco innej, artystycznej perspektywy na tę ceremonię. Z drugiej strony z porad na temat fotografowania Komunii zdecydowanie skorzystają amatorzy, którzy chcą wkroczyć do świata fotografii.

Samodzielne robienie zdjęć w trakcie Pierwszej Komunii kontra wynajem profesjonalnego fotografa

Każda ceremonia ma inny charakter, każda jest przeżywana w inny sposób. Nie ma więc jednego przepisu na to, jak ją uwiecznić. Pewne jest jednak to, że może zrobić to każdy – czy to gość, czy członek rodziny, czy wynajęty profesjonalista. Fotografia to sztuka, która nie wyklucza, każdy może poszukiwać w ceremonii idealnego ujęcia, które będzie dla niego ważne. Dlatego niezależnie od decyzji, czy fotograf pojawi się na Pierwszej Komunii, czy zdjęcia wykonywane będą amatorsko, bądź przez osobę dopiero aspirującą do miana profesjonalisty, warto poznać kilka porad na temat tego, jak je wykonywać. Szczególnie że „fotoamatorzy” często popełniają dosyć sporo błędów. Zbyt duży wyraz dają swojej artystycznej wizji, a zbyt mało koncentrują się na naturalności i powadze uroczystości religijnych. A pamiętajmy o tym, że de facto tym głównie ma być Pierwsza Komunia – ceremonią, może nie tak wzniosłą jak bierzmowanie, czy nie tak radosną jak ślub, jednak niewątpliwie posiadającą własny charakter, który warto uwydatnić.

Porady na temat robienia zdjęć komunijnych

Zrobienie idealnego zdjęcia komunijnego może być nie lada wyzwaniem. Musimy uwzględnić fakt, że nasze fotografie muszą być dostosowane do aktualnej sytuacji – czy to dziecko przygotowuje się do przyjęcia sakramentu w kościele, czy to wykonujemy zdjęcia przed świątynią, lub podczas posiłku rodzinnego – możliwości jest wiele. Fotograf powinien w naturalny sposób podążać za dzieckiem, ale także nie stresować go zanadto, czy na siłę ustawiać do ujęć. Wiele osób obawia się wynajmowania fotografa m.in. ze względu na właśnie te kwestie – obawa o „przeciążenie” dziecka bodźcami może być uzasadniona. Stąd niekiedy robi się osobne sesje w trakcie białego tygodnia. Jeśli jednak zdecydujemy się na wykonywanie zdjęć w toku ceremonii, warto pamiętać o kilku kwestiach.

Robienie zdjęć w świątyni może być trudne

Amatorzy mogą mieć problem z wykonaniem odpowiednich zdjęć wewnątrz kościoła. Często mamy tu do czynienia z „trudnym” światłem, sporą ilością „zgiełku”, a obiektyw potrafi być przesycony informacjami. Odnalezienie ładnego ujęcia może utrudniać także powaga sytuacji. „Pole do manewru” w świątyni jest nieco mniejsze – pamiętajmy, że przede wszystkim trzeba uszanować powagę Pierwszej Komunii. Warto także pamiętać, że w niektórych kościołach – szczególnie tych bardziej zabytkowych, nie jest zalecane korzystanie z lampy błyskowej. Nawet w sytuacji, gdy nie ma informacji o tym, żeby tego nie robić, często lepiej się powstrzymać – może to zaburzać przebieg ceremonii. A rolą fotografa nie jest wtrącanie się i tworzenie sztucznie idealnego zdjęcia, lecz uwiecznianie naturalności sceny.

fotografowanie w kościele

Kluczowe jest znalezienie konsensusu pomiędzy ustawieniem się do dobrego ujęcia a nieprzeszkadzaniem innym osobom. Na pewno podczas pierwszego przyjęcia Komunii chcemy być blisko ołtarza, tak by móc dobrze uwiecznić ten moment, który z perspektywy wiary jest najbardziej istotny.

Komunijne zdjęcia po głównej ceremonii – tu szansa do wykazania się fotografa jest nieco większa

Kiedy będzie po mszy, można sobie pozwolić na nieco więcej „luzu” i tworzenia ujęć zgodnie z naszym upodobaniem. Teraz możemy ustawiać ujęcia w taki sposób, by podkreślić pozytywne emocje tego dnia. Możemy fotografować dziecko samo, np. uwydatniając na fotografii symbole religijne, bądź też robić ujęcia głównego bohatera dnia z członkami rodziny. Pamiętajmy jednak o tym, że żeby zdjęcia wyszły ładnie, należy zadbać o dobre samopoczucie dziecka. Musimy stworzyć dla niego warunki, w których będzie się ono zachowywać naturalnie. Dlatego po raz kolejny ważny jest umiar i odpowiednie połączenie umiejętności fotograficznych z wyczuciem w kontakcie z dzieckiem. To przepis na udaną sesję komunijną.

Sesja komunijna w plenerze to wspaniała okazja do zrobienia idealnych zdjęć

Popularne są sesje komunijne w plenerze. Ze względu na moment w roku, w którym odbywają omawiane uroczystości, jest to wspaniały pomysł. Wiosna daje nam okazję do uwiecznienia niezwykle pięknych widoków natury. Jednak w tej sytuacji musimy pamiętać, że to dziecko ma być głównym bohaterem zdjęć. Nie możemy pozwolić sobie na to, by piękno budzącej się do życia przyrody przyćmiło osobę, która w trakcie ceremonii Pierwszej Komunii jest najważniejsza.

pierwsza komunia zdjęcia plenerowe

Jak można efektownie zaprezentować zdjęcia z Pierwszej Komunii?

Wiele osób decyduje się na druk całego albumu ze zdjęciami z Pierwszej Komunii lub przynajmniej kilku tych najlepszych ujęć. Warto mieć na uwadze, że mała fotografia nie jest jedynym sposobem na upamiętnienie tego dnia w formie „fizycznej”. Można zdecydować się fotoobraz. Jest to zdjęcie, które zostaje nadrukowane na płótnie – tak, jak prawdziwy obraz. Dzięki tej technice możliwe jest zastosowanie nieco większego formatu niż ma to miejsce w przypadku standardowych odbitek. Taka ozdoba może pięknie prezentować się w salonie lub innym pomieszczeniu, w którym zależy nam na tego typu pamiątce. Jeśli pragną Państwo utrwalić jakieś wspomnienie z Pierwszej Komunii w taki sposób, proponujemy skorzystanie z naszych usług.