Jesteś świeżo upieczonym rodzicem, a może zdjęcia dzieci w domu zawsze wychodzą ci niewyraźnie i nie wiesz, jak to zmienić? Mamy dla ciebie kilka prostych wskazówek, dzięki którym raz na zawsze zapomnisz o rozmytych ujęciach, „uciętych” stopach, rękach i brzydkich kolorach niszczących cały efekt. Gotowy na nową dawkę wiedzy, która sprawi, że wszystkie odbitki cyfrowe oraz zdjęcia na płótnie z twoją pociechą będą wyglądały jak spod ręki profesjonalisty?

amatorska fotografia dziecięca

Aparat do fotografowania dzieci i ustawienie parametrów

Wbrew pozorom nie potrzebujesz specjalnego aparatu do fotografowania dzieci. Możesz użyć lustrzanki lub bezlusterkowca, by otrzymać wysokiej jakości fotografie lub swojego smartfona, jeśli akurat masz go pod ręką. Wybór jest prosty – chcesz mieć większą kontrolę nad efektem czy wolisz szybkość i wygodę.

Jeśli korzystasz z aparatu lub twój telefon obsługuje profesjonalny tryb zdjęć, poniżej opisaliśmy najważniejsze ustawienia do fotografii dzieci:

 • Podstawą dobrych i wyraźnych zdjęć jest odpowiednie ustawienie migawki na wartość 1/200 s lub 1/500 s lub wybranie trybu sportowego – to odpowiedź na to, jak robić zdjęcia dzieciom w ruchu. Drugą kluczową sprawą jest przysłona – ustaw wartości poniżej F5.6, żeby otrzymać rozmyte tło lub powyżej F10, aby cały kadr wyszedł wyraźnie.
 • Ustaw autofocus w jednym punkcie i włącz wykrywanie twarzy, by uchwycić to, co najważniejsze w sylwetce dziecka. Jeśli lubisz eksperymentować, wypróbuj wielopunktowy tryb ostrości.
 • Zdjęcia dzieci w domu są często nadmiernie przyciemnione, dlatego zmień wartości ISO – im wyższe, tym jaśniejsze zdjęcie. Uważaj jednak na ziarno – powyżej ISO 800 zacznie być widoczne na fotografii.
 • Zwróć uwagę na ustawienia światła – niektóre zdjęcia lepiej wyglądają w „świetle żarowym”, inne w trybie „pochmurny dzień” itd. Wszystko zależy od tego, o jakiej porze dnia fotografujesz i jaka jest temperatura barwowa żarówek w twoim domu. Bardzo ciepła, wpadająca w odcienie pomarańczowego koloru będzie mocno przekłamywać kolory na zdjęciach.
 • Unikaj używania lampy błyskowej! Wyłącz ją w każdym urządzeniu – powoduje ona, że zdjęcie traci swoją głębię, powstaje efekt czerwonych oczu i wygląda bardzo amatorsko. Możesz jej użyć tylko pod jednym warunkiem, o którym powiemy już za chwilę.

Przypomnij sobie, jak robić dobre zdjęcia telefonem.

Jak robić zdjęcia dzieciom w domu – 6 żelaznych zasad

Gdy jesteś uzbrojony w aparat i gotowy do akcji… odłóż go na półkę! Zdjęcia pozowane są najgorszym, co możesz zrobić. Wszystko opiera się na emocji, ujęciu chwili i naturalności. Oto kilka zasad, które pomogą ci w zrobieniu najlepszego zdjęcia dzieci w warunkach domowych:

 1. Nie proś o pozowanie

  Na pewno zdarzało ci się wołać dziecko i prosić go, żeby popatrzyło w obiektyw, uśmiechnęło się, przestało na chwilę biegać itd. Pozowane zdjęcia nie są złe, ale powinny stanowić niewielki procent codziennych ujęć! Liczy się naturalność i oddanie emocji dziecka, dlatego podejdź do niego z aparatem gdy rysuje, sfotografuj go, gdy zaspane człapie w stronę łazienki lub z rozwianymi włosami skacze na kanapie. Takie fotografie wywołają najwięcej wspomnień i opowiedzą historię o jego dzieciństwie.
 2. Obniż aparat

  Wielu rodziców wykonuje zdjęcia dzieci w domu ze swojego poziomu oczu, zapominając zupełnie o tym, że dzieci są niższe i w ten sposób zostają zaburzone ich proporcje.
  Nie bój się kucnąć, usiąść, a czasami postawić aparat na podłodze, by zrobić oryginalną fotografię, która będzie niesamowicie prezentowała się np. w formie nowego fotoobrazu.
 3. Naucz się kadrowania

  Prawidłowe kadrowanie zdjęć może zmienić bardzo wiele. Przyjrzyj się swoim dotychczasowym zdjęciom i odpowiedz sobie na pytanie, czy na pewno jesteś z nich zadowolony. Czy widać, że dziecko jest w centrum kadru, fotografia jest harmonijna i udało ci się ująć wszystkie najważniejsze części ciała? Każdy początkujący fotograf powinien poznać zasadę mocnych punktów. Na czym polega? Wyobraź sobie, że ekran jest podzielony dwoma pionowymi i dwoma poziomymi liniami, które tworzą dziewięć prostokątów. Na ich przecięciu znajdują się mocne punkty – to w nich ustawiasz kluczowe elementy zdjęć. Spróbuj tej metody i przekonaj się, jak bardzo poprawią się zdjęcia dzieci.
 4. Wykorzystaj światło

  Światło odgrywa kluczową rolę. Najlepsze zdjęcia wychodzą zawsze w naturalnym oświetleniu, dlatego staraj się korzystać z niego, o ile to możliwe. Nie fotografuj jednak w godzinach południowych – mocne światło sprawi, że pojawią się ostre cienie i ujęcia nie będą wyglądały zbyt korzystnie. Zwróć także uwagę na ustawienie dziecka względem padania światła – nie powinno być do niego tyłem ani bokiem, ponieważ jego twarz będzie zupełnie zaciemniona lub powstanie na niej nieestetyczny cień. Jeśli chcesz fotografować wieczorem, dołóż źródła światła, które rozświetlą pokój. Możesz użyć lampy błyskowej, ale pod warunkiem, że skierujesz ją na blendę, a nie bezpośrednio na dziecko.
 5. Fotografuj w trybie seryjnych zdjęć

  Zdjęcia dzieci w domu są kłopotliwe, gdyż pomimo wielu starań wychodzą niewyraźne i trudno jest znaleźć idealny moment. Żeby robić lepsze zdjęcia, fotografuj seryjnie!
  Dzięki temu za jednym naciśnięciem spustu migawki otrzymasz kila fotografii, mając większe szanse na wykonanie lepszego ujęcia, które nadaje się np. na nowy fotoobraz.
 6. Posprzątaj w domu

  Być może zastanawiasz się, jak ta porada ma pomóc ci w robieniu lepszych zdjęć dzieci w domu, ale uwierz nam – to naprawdę wiele zmienia. Niezależnie od tego, czy robisz zdjęcie portretowe dziecka czy naturalne, niepozowane ujęcie, tło będzie miało ogromny wpływ na jego ostateczny efekt. Rozrzucone ubrania, papierki, nieposprzątane klocki czy tona garnków w zlewie nie wygląda dobrze na zdjęciach. Jeśli wiesz, że nie masz czasu na gruntowne porządki, po prostu odsuń wszystko, co może „wejść” w kadr i dopiero sfotografuj dziecko.
fotografujemy śpiące dziecko

Zdjęcia dzieci w domu wymagają praktyki

Nie przejmuj się, jeśli za pierwszym razem ci się nie uda, najważniejsze to ćwiczyć i oglądać fotografie profesjonalistów – dzięki nim zobaczysz ciekawe pomysły na zdjęcia dzieci, przykłady poprawnego kadrowania, a także wiele inspiracji. Gdy uda ci się zrobić fotografie, z których jesteś dumny, koniecznie zamów odbitki zdjęć i fotoobrazy, które możesz włożyć do albumu lub do ramki, którą zawiesisz na ścianie. Wywoływanie zdjęć przez Internet to świetny pomysł na to, by fotografie nie zaginęły w odmętach twoich dysków, zawsze przywołując miłe wspomnienia. 

fotografujemy dzieci