Zdecydowana większość z nas posiada drukarki atramentowe które całkiem dobrze radzą sobie z wydrukami fotograficznymi, warto to wykorzystać. W tym artykule postaramy się przybliżyć temat druku fotografii w domowym zaciszu.

Wady i zalety drukowania zdjęć na drukarce atramentowej

Drukowanie zdjęć w domu posiada wiele zalet. Niektóre nich to:

  • zdjęcia w kilka minut – brak oczekiwania na realizację usługi oraz dostawę. Oczywiście o ile posiadamy papier fotograficzny sprawną drukarkę i atrament 😉
  • wygoda i oszczędność – zazwyczaj w labach musimy zamówić pakiet minimum np 20/50 odbitek. Drukując we własnym zakresie możemy wykonać wydruk takiej ilości jaką dokładnie potrzebujemy zaczynając od 1 sztuki.
  • szeroka gama formatów wydruku – domowe drukarki A4 umożliwiają nam wykonanie wielu popularnych formatów odbitek np 10×15 cm; 13×18 cm; 15×21 cm; 18×24 cm; A4

Wszystko co posiada zalety ma również wady, oto najistotniejsze z nich:

  • konieczność zakupu papieru fotograficznego – chcąc drukować odbitki koniczynie należy zaopatrzyć się w papier fotograficzny – odradzamy druk zdjęć na zwykłym papierze ksero. Jakość wydruków będzie bardzo niska (mała głębia i nasycenie kolorów, falowanie papieru przy dużym nafarbieniu).
  • konieczność kalibracja drukarki by osiągnąć zgodne kolory na przy użyciu atramentów zamiennych – aby kolory na wydruku były zgodne z tym co na wykonanym zdjęciu zalecane jest pobranie ze strony producenta i zastosowanie profili icc (o ile są dostępne). Zalecamy jednak wykonanie dedykowanych profili kolorystycznych. Ta metoda jest zdecydowanie efektywniejsza i daje nam lepsze rezultaty gdyż kalibrujemy dokładnie ten sprzęt na którym będą drukowane fotografie. Oferujemy możliwość wykonania takich profili, zapraszamy do zapoznania się z ofertą – profile icc dla drukarek
  • zdecydowana większość drukarek na naszych biurkach posiada maksymalny format zadruku 21×29,7 cm czyli popularny rozmiar A4. Zakup drukarki z większym polem zadruku wiąże się dużo większymi kosztami w porównaniu do popularnych A4’rek. Osobom chcących drukować fotografie w dużym formacie polecamy skorzystać z naszej oferty druku zdjęć.
wydrukowane zdjęcia

Jaki wybrać papier fotograficzny do druku zdjęć

Dobrze dobrany papier to ponad połowa sukcesu. Papier fotograficzny nadaje fotografii właściwej oprawy i prezentacji. W dużej mierze również wpływa na jakość końcową oraz trwałość samego wydruku. Przy wyborze papieru do druku fotografii powinniśmy się kierować kilkoma czynnikami:

  • gramatura – należy zdecydować czy nasze zdjęcia mają być na grubszym, sztywniejszym papierze czy też tańszym bardziej ekonomicznym i cieńszym odpowiedniku. Naszym zdaniem papier fotograficzny powinien mieć gramaturę powyżej 200 gram na metr kwadratowy (zalecamy 220/300 g).
  • struktura i powierzchnia – należy zdecydować czy nasze fotografie mają być matowe, półbłyszczące czy błyszczące. Warto jednak mieć na uwadze fakt, że kolory na papierach matowych są mniej żywe niżeli na nośnikach błyszczących zaś sam materiał nie odbija światła np. z żarówek którymi oświetlamy pomieszczenie. Papiery błyszczące powodują nam często refleksy świetlne co nie zawsze dobrze wygląda oraz dają nam możliwość osiągnięcia żywych i mocno nasyconych kolorów. Naszymi ulubionymi papierami do druku zdjęć są papiery półbłyszczące semigloss które pozwalają na osiągnięcie żywych kolorów oraz nie generują tak mocnych refleksów świetlnych jak papiery high gloss (wysoki połysk). Wybór powierzchni zależy w głównej mierze od naszego gustu tak więc każdy może wybrać właściwy dla Siebie rodzaj.

Drukarki barwnikowe i pigmentowe

Wybierając papier do druku zdjęć należy zwrócić uwagę czy będzie on kompatybilny z atramentem który mamy w drukarce. Najczęściej takie informacje uzyskamy od sprzedawcy papieru podając mu model drukarki na jakiej chcemy używać papieru.

Najczęściej stosowane typy atramentów w drukarkach biurowych to:

  • atramenty pigmentowe – wysoka trwałość oraz długa żywotność wydruków, są nieklarowne (nieprzeźroczyste). Z uwagi na zawarty w nich pigment (drobne cząsteczki). W przypadku dłuższych przerw w druku mogą zaschnąć w głowicy zatykając ją. Przy tym typie atramentu zalecana jest większa dbałość o drukarkę – tutaj jednak zalecamy zapoznać się  z instrukcją konserwacji drukarki dołączoną przez producenta sprzętu.
  • atramenty barwnikowe – słabsza odporność na promieniowanie UV, wydruki szybciej płowieją, blakną i tracą kolory. Atrament jest klarowny i zazwyczaj tańszy od atramentu pigmentowego.

Zawsze należy stosować taki rodzaj atramentu jaki zaleca producent sprzętu. To jaki typ atramentu mamy w naszej drukarce możemy sprawdzić w dokumentacji technicznej lub instrukcji obsługi.

Program do drukowania zdjęć

W kolejnym artykule skupiamy się głównie na druku zdjęć bez generowania nadmiernych kosztów dlatego też pominiemy wszystkie komercyjne programy wspomagające druk i przedstawimy to na darmowych i ogólnodostępnych wersjach Picasa oraz PhotoScape.

Drukowanie zdjęć PhotoScape- link