Wraz z rozwojem technologii, jakość i możliwości aparatów w smartfonach wciąż się rozwijają i zyskują nowe opcje. Od pewnego czasu telefony, choć nie wszystkie, umożliwiają robienie zdjęć w formacie RAW. Docenią to przede wszystkim osoby, które znają choćby podstawy fotografii, lecz nie tylko. Warto dowiedzieć się, czym jest format RAW, w jaki sposób wykonywać zdjęcia w tym formacie oraz dlaczego ma przewagę nad standardowym formatem JPG.

Co to jest plik RAW?

Zwykle możliwość robienia zdjęć smartfonem w formacie RAW dostępna jest w modelach ze średniej i wysokiej półki cenowej. Jeśli jednak posiadany telefon nie ma takiej opcji, to nic straconego – można pobrać jedną z kilku aplikacji, które umożliwiają taki sposób zapisywania zdjęć. W większości modelów smartfonów format RAW można włączyć tylko w trybie profesjonalnym, chociaż częściej zdarza się spotykać go też w trybie manualnym.

Pliki w formacie RAW posiadają zapis informacji z matrycy, który nie został przetworzony przez oprogramowanie aparatu. Obraz jest surowy i bezstratny, dzięki czemu można otrzymać o wiele wyższą jakość zdjęcia i większe możliwości, jeśli chodzi o obróbkę w programie graficznym. Pliki te zapisywane są w kilku różnych rozszerzeniach, między innymi *.dng, *.srw, *.raw i *.nef. Są one o wiele większe od plików JPG przez ilość zawartych w nich informacji. Oferują również o wiele więcej kolorów, dzięki głębi bitowej, która wynosi minimum 12 bitów. Pliki RAW to najczęściej wybierany format zapisu zdjęć przez profesjonalnych fotografów korzystających z lustrzanek, gdyż jest on w stanie zapewnić oczekiwaną ostrość i jakość obrazów. Umożliwia na przykład wywoływanie zdjęć z różnym balansem bieli czy też odzyskanie utraconej części obrazu.

Co ważne, plików w formacie RAW nie można otworzyć w standardowej przeglądarce zdjęć, która jest domyślna dla większości komputerów lub telewizorów. Potrzebny jest do tego specjalny program, który można nabyć w wersji płatnej bądź bezpłatnej z reklamami ;).

https://pl.m.wikipedia.org/wiki/RAW

Czym jest plik JPG?

Zdjęcia w formacie JPG mają zdecydowanie mniejszy rozmiar, przez mniejszą ilość zawartych w pliku informacji. Jest on już obrobiony przez procesor w telefonie i skompresowany. Algorytm kompresji znacznie zmniejsza rozmiar pliku, co czyni go idealnym do udostępniania, przechowywania i wyświetlania na stronach internetowych. Po wdrożeniu jakichkolwiek zmian, wszystkie widoczne są na gotowych plikach, w przeciwieństwie do plików RAW, gdzie źródłowy plik pozostaje w stanie surowym. Najbardziej rozpowszechnionymi rozszerzeniami plików JPG są: *.jpg, *.jpeg, *.jpe i *. jif. Mogą być one otwierane zarówno przez aplikacje systemowe w komputerze lub telefonie, jak i przeglądarki internetowe.

https://pl.wikipedia.org/wiki/JPEG

W jakim formacie robić zdjęcia telefonem – RAW czy JPG?

Oba formaty, zarówno RAW, jak i JPG, posiadają swoje zalety i wady. Zdjęcia w formacie JPG są odszumione i wyostrzone automatycznie przez telefon, zaś jeśli chodzi o zdjęcia w formacie RAW, ten proces musi zostać wykonany ręcznie, podczas obróbki w aplikacji lub programie komputerowym. W tym wypadku korzystanie z JPG jest szybsze, jednak chcąc mieć wpływ na całokształt obrazu, wówczas warto postawić na większą ilość czasu, ale i wyższą jakość.

Jeśli chodzi o balans bieli, który odpowiada za odwzorowanie kolorów na zdjęciu, w przypadku plików JPG zdjęcie będzie miało przypisany balans już na etapie zapisywania zdjęcia. Można poddać je późniejszej korekcie, jednak ciężko jest uzyskać w pełni zadowalający efekt. Nawet stosując AWB, czyli automatyczny balans bieli, nie ma pewności, co do jakości otrzymanego rezultatu. Zwykle obraz wychodzi zbyt pomarańczowy lub zbyt niebieski, co jest niemal niemożliwe do skorygowania. W przypadku plików RAW także można ustawić wstępnie balans bieli podczas robienia zdjęcia, jednak nie zamyka to możliwości późniejszej edycji w programach graficznych. Zmiany nie spowodują strat na jakości, a uzyskany efekt będzie naturalny i w pełni zadowalający. Niezależnie od tego, w którym formacie robione są zdjęcia, ważne jest, aby dostosować balans bieli odpowiednio do zastanego oświetlenia.

Pliki RAW oferują więc o wiele większą elastyczność obróbki oraz wyższą jakość obrazów. Zawierają większą ilość informacji, w tym o cieniach i światłach, a także o kolorach. Mimo tego, iż potrzebne są do nich specjalne programy, dają zdecydowanie większe możliwości odszumiania i wyostrzania oraz możliwość bezstratnej zmiany balansu bieli.

pliki raw w smartfonie

Jak wykonać zdjęcie w formacie RAW?

Robienie zdjęć w formacie RAW smartfonem może różnić się w zależności od posiadanego modelu. Zwykle konieczne jest przełączenie aparatu na tryb PRO lub ustawienie zapisu plików jako RAW w opcjach zaawansowanych. W ten sposób można uzyskać również dostęp do ustawiania najważniejszych parametrów obrazu. Wśród nich znajduje się:

  • format obrazu;
  • czułość ISO;
  • WB, czyli balans bieli;
  • czas ekspozycji, w którym naświetlana jest klatka;
  • ostrość obrazu;
  • opóźnienie migawki
  • korekta ekspozycji, która pozwala na rozjaśnienie lub przyciemnienie obrazu w razie potrzeby.
smartfon pliki RAW

Przetwarzanie plików RAW – co zrobić dalej?

Format JPG pozwala na otrzymanie gotowego obrazu, który został już przetworzony. Zwykle jest jaśniejszy, ma żywe kolory oraz wyższy poziom ostrości. Od razu może być przenoszony na dowolnym nośniku lub drukowany. Inaczej wygląda sprawa w przypadku plików RAW. Często porównuje się je do negatywu znanego z fotografii analogowej, który trzeba było wywołać, aby otrzymać gotowe zdjęcie. Obrazy w formacie RAW także trzeba “wywołać” przy pomocy specjalnego programu lub aplikacji, gdyż są to “surowe” obrazy prosto z matrycy. Należy ustawić przy tym pożądane parametry zdjęcia. W innym wypadku obrazy nie będą mogły być wyświetlane w aplikacjach do zdjęć, zapisane w chmurze czy udostępnione na dowolnym nośniku. W przypadku zdjęć robionych smartfonem, niektóre aplikacje automatycznie pozwalają na robienie zdjęć w trybie RAW + JPG, dzięki czemu użytkownik ma pełną dowolność w dalszej obróbce i wykorzystywaniu tych plików.

Do wywoływania plików RAW bardzo dobrze sprawdzi się oprogramowanie Adobe Lightroom, poświęciliśmy temu osobny wpis https://galeriadruku.com.pl/blog/adobe-lightroom-na-telefon-jak-poprawic-zdjecia-z-telefonu/

Dlaczego warto robić zdjęcia w formacie RAW telefonem?

Nie bez powodu fotografowie robią zdjęcia w formacie RAW. Pliki tego typu są nieskompresowane, co oznacza, że zajmują o wiele więcej miejsca na karcie pamięci, jednak nie są pozbawione wielu bardzo przydatnych informacji o pliku. Tak samo jest w przypadku robienia zdjęć telefonem – pliki RAW pozwalają na elastyczną obróbkę, bez utraty na jakości obrazu. Swobodnie można odkryć elementy zdjęcia znajdujące się w cieniu, bądź też odzyskać prześwietlone części. Bez problemu można również wykonać korektę balansu bieli, bez obaw o zbyt pomarańczowy czy zbyt niebieski efekt, a także wprowadzić inne techniczne zmiany. Tym sposobem można robić zdjęcia nawet w zbyt ciemnych lub zbyt jasnych warunkach, gdyż w obróbce z formatu RAW można odzyskać i skorygować pełnię obrazu. Faktem jest, że pliki w formacie RAW wymagają więcej pracy, jednak chcąc uzyskać efekt wysokiej jakości, który będzie mógł być drukowany nawet na dużych powierzchniach, warto spróbować robić zdjęcia telefonem właśnie w tym formacie.

Zapraszamy również do naszego wpisu: Jak robić dobre zdjęcia smartfonem